Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati intr-o problema de succesiune:
Parintii mei au locuit intr-un apartament de 4 camere pana acum cativa ani cand mama a murit.
La cateva saptamani tata s-a casatorit cu o femeie.
Noi suntem 3 frati.
Tata vrea sa vanda apartamentul si sa-si ia altul impreuna cu acea doamna.
Intrebare: daca noi nu dam semnatura el mai poate vinde?
Iar eu am dreptul sa locuiesc in apartament momentan?
Poate face succesiune si poate vinde fara semnatura noastra?

Va multumesc
1. daca apartamentul este bun comun al parintilor dvs . , va trebui dezbatuta succesiunea dupa mama dvs .
vor avea vocatie succesorala sotul supravietuitor + descendentii . in acest caz, tatal dvs . nu va putea vinde daca nu sunt de acord toti ceilalti succesori . ( deci inclusiv sora dvs. ) .
trebuie dezbatuta succesiunea si apoi efectuata iesirea din indiviziune .
daca nu exista intelegere intre parti, va trebui sa va adresati instantei de judecata .
2. daca apartamentul este bun propriu al tatalui dvs ., dansul poate dispune cum doreste de acesta , inclusiv sa-l vanda . nu are nevoie de acordul dvs. il poate vinde si ulterior poate achizitiona alt imobil.
daca este bun propriu al tatalui dvs., achizitionat anterior casatoriei cu mama dvs., cea de-a doua sotie va avea vocatie succesorala la decesul tatalui dvs .
de asemenea, daca tatal dvs. va cumpara un nou imobil, cea de-a doua sotie va avea dreptul la o cota-parte din acesta.
nu are nici o relevanta perioada casatoriei.