Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Cat timp de la infiintare pot functiona fara contabil?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Cat timp de la infiintare pot functiona fara contabil?

Salut,

Daca infiintez un SRL, iar in dosarul la ONRC atasez acel formular/declaratie ca la sediul/punctele de lucru cat si in afara acestora NU se desfasoara activitatea mentionata la inmatriculare, cat timp poate acel SRL sa stea fara contabil? Sau mai bine zis, poate?

Multumesc
Nu se poate, ai nevoie de contabil in cca 30 zile (depinde cum este trimestrul) .
N-ai nevoie de contabil daca firma are activitatea suspendata (nu elibereaza nici un fel de documente fiscale), dar si aici ai nevoie la sfarsit de an de contabil .
Cat timp firma sta activa, dar sa zicem nu are incasari, se depunde declaratia 100 pe zero . (un contabil pentru acest lucru taxeaza de medie intre 50 lei - 200 lei, depinde de noroc) .