avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sunt pe cale să cumpăr un apartament care costă ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sunt pe cale să cumpăr un apartament care costă 29.000 de euro, iar vânzătorul vrea banii cash. Este legală pretenția lui?

Sunt pe cale sa cumpar un apartament (29 mii euro) insa vanzatorul vrea toti banii cash in EURO. Eu am toti banii in contul meu bancar in RON. E legal sa dau atatia bani cash? Eu ies in pierdere mare caci trebuie prima data sa-i schimb in EURO si pe urma imi ia si comision banca cand ii scot cash... Ambele parti sunt persoane fizice.
Ultima modificare: Luni, 15 Aprilie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: STUDENTULRADU , utilizator 16:46, 16 Iunie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sunt 2 probleme:
1. Toți banii cash nu este posibil deoarece Legea nr.70/2015 vă disciplinează incasarea,
2. În funcție de înțelegerea pe care ați avut-o în promisiunea bilaterală trebuie respectat.
Simplu: dati maxim 50000 lei la antecontract cu titlu de avans si diferenta prin transfer bancar la semnarea contractului de vanzare.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea plati cash persoane fizice Adrian_Banica Adrian_Banica Buna ziua , suntem 2 proprietari , eu detin 37.5 cota parte , iar celalalt copropietar 62.5 cota parte dintr-o garsoniera. Am facut un precontract de vanzare ... (vezi toată discuția)
Cont bancar vanzare cumparare leonardy44 leonardy44 Buna ziua! la cumpararea unui bun ,care este valoarea admisa pentru ca virarea banilor sa nu se mai faca prin cont bancar? Multumesc! (vezi toată discuția)
Suma maxima plata numerar tranzactie imobiliara Eu-Genius Eu-Genius Buna ziua. Care este suma maxima legala care se poate plati numerar pentru o tranzactie imobiliara intre doua persoane fizice? Daca valoarea tranzactiei ... (vezi toată discuția)