Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sunt pe cale să cumpăr un apartament care costă ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sunt pe cale să cumpăr un apartament care costă 29.000 de euro, iar vânzătorul vrea banii cash. Este legală pretenția lui?

Sunt pe cale sa cumpar un apartament (29 mii euro) insa vanzatorul vrea toti banii cash in EURO. Eu am toti banii in contul meu bancar in RON. E legal sa dau atatia bani cash? Eu ies in pierdere mare caci trebuie prima data sa-i schimb in EURO si pe urma imi ia si comision banca cand ii scot cash... Ambele parti sunt persoane fizice.
Manuela Rășină, administrator
Sunt 2 probleme:
1. Toți banii cash nu este posibil deoarece Legea nr.70/2015 vă disciplinează incasarea,
2. În funcție de înțelegerea pe care ați avut-o în promisiunea bilaterală trebuie respectat.
Simplu: dati maxim 50000 lei la antecontract cu titlu de avans si diferenta prin transfer bancar la semnarea contractului de vanzare.
~ Conținut șters la cerere ~