Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract vanzare cumparare

Buna ziua,

Un unchi doreste sa imi vanda un teren intravilan, insa nu a facut succesiunea de la tatal sau.
Cum eu nu locuiesc in Romania, exista posibilitatea sa semnez cu unchiul meu un antecontract de vanzare cumparare, fara a merge la notar (cu 2 martori), apoi sa il imputernicesc pe tatal meu sa semneze actul de vanzare la notar si sa obtina toate documentele necesare vanzarii (cadastru, intabulare certificat fiscal etc)?

Multumesc
Nu este valabil un act sub semnatura privata in ce priveste terenurile., este nul. II faceti o procura sa poata cumpara in numele dvs. si poate incheia o promisiune de vanzare-cumparare notariala. Asteptati ca vanzatorul sa faca succesiunea si sa intabuleze dreptul de proprietate in cartea funciara. iar daca nu o face, sa va dea dublul avansului .