Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Intrebare:
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Intrebare:

Pe fondul ar.t 336 alin. 1 (conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sub influenta bauturilor alcoolice), mi s-a intocmit dosar penal. In situatia in care se desfiinteaza in parte sentinta primita la Judecatorie, se rejudeca la Curtea de Apel si se dispune inlaturarea pedepsei complementare privind art. 66 alin. 1 lit. a, b si i CP , cu mentinerea in rest a sentintei apelate ( 200 zile munca in folosul comunitatii echivalent a 3500 lei) . Cum pot proceda pentru redobandirea permisului de conducere si dupa ce perioada? Si care sunt criteriile ce dispun anularea permisului ? ( caci nu am primit momentan vreo instiintare care sa ateste anularea acestuia). Multumesc anticipat!
Mariuss2011194, utilizator
Orice soluție de condamnare înseamnă automat și anularea permisului.
Nu trebuie sa va anunțe expres acest lucru,

Dacă nu primiți și pedeapsa complementara de a nu conduce pe drumurile publice o perioada, veți putea face din nou scoala de șoferi și sa obtineți din nou permisul de conducere la 1 an de la rămânerea definitiva a hotărârii de condamnare.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj