Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... La votarea unei propuneri în adunarea generală a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

La votarea unei propuneri în adunarea generală a asociației, nouă proprietari din cei zece prezenți s-au abținut, iar unul a votat ,,pentru''. Ce se întâmplă cu propunerea respectivă, trece sau nu?

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie: 10 proprietari prezenti in adunarea generala.
Vot pe o propunere X. Se voteaza propunerea X. Avem 1 vot pentru propunere, 0 voturi impotriva si 9 aptineri. Ce se intampla cu propunerea respectiva? trece sau nu.

Am intrebat 2 avocati. Unul zice ca da altul ca nu.

Multumesc pentru ajutor!
Manuela Rășină, administrator

lungdan a scris:

In luarea unei decizie exista doar pro si contra.

Eu zic ca exista doar "de acord" (de aceeasi valoare cu 'pro', daca vreti). E plina L196/2018 de cuvantul/ideea/spiritul de "acord" - 81 de mentionari pe familia de cuvinte.
Neridicarea mainii la intrebarea "cine este de acord cu ......" nu are nicio valoare, nici de 'abtinere', nici de 'contra'/'impotriva', pur si simplu nu exista un astfel de vot.

Situatia confuza a fost generata de faptul ca presedintele n-ar fi trebuit sa mai intrebe "cine este impotriva..." si "se abtine cineva' (sau sa calculeze prin diferenta). Presedintele ar fi trebuit sa intrebe doar "cine este de acord cu propunerea ...", sa numere voturile si sa vada unde se inscrie cu numarul de voturi obtinute functie de ce anume se voteaza.
CipM, utilizator
ce a intrebat si cum toți s au repezit sa raspundă...raspunsul este....NEGATIV
In urma voturilor a reiesit ...unul impotrivă si restul abtineri.Votul presedintelui nu are ce căuta aici.
Dacă in urma voturilor rezultatul era 1 la 1 si restul abtineri, conta votul presedintelui.
Mai cititi fratilor legea ,si nu mai dati răspunsuri ca sa vă aflați in treaba