Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare

Dacă salariatul a lucrat într-o lună de 20 de zile lucrătoare, de luni până vineri 18 zile, sâmbătă și duminică 3 zile si 2 zile recuperare(a stat acasa si a fost platit), cate ore are suplimentare.
Orele de recuperare pot fi plătite peste norma?
Rasian, utilizator
Orele lucrate in weekend nu se considera ore suplimentare.

Munca suplimentara se refera la munca peste programul de 8 ore/zi de luni-vineri .Orele suplimentare sunt ceea ce depaseste 40 de ore pe saptamana, in cele 5 zile, si nu pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal.

Munca suplimentara si munca in zilele de week-end sunt recompensate diferit si se supun unor prevederi legale diferite.
Ok. Atunci daca salariatul a lucrat 168 de ore într-o luna, norma fiind de 160 si a avut si 16 ore de recuperare, cate ore suplimentare are in luna respectiva? Multumesc!
Daca norma era de 160 , atunci are 8 ore suplimentare ...