Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Serviciu dezinsectie bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Serviciu dezinsectie bloc

In urma cu 6 zile o firma de dezinsectie a venit sa curete subsolul imobilului unde locuiesc. Dupa cateva zile in scara blocului au inceput sa apara gandaci morti. Pasul urmator este ca aceeasi firma sa revina in interval de 10 zile pentru o noua interventie pentru a omori larvele aparute intre timp. Fara a doua interventie prima nu va avea nici un succes. Presedintele blocului nu mai e de acord cu a doua interventie si refuza accesul in subsol. Se poate face ceva pentru a-i obliga sa asigure accesul?
Presedintele de asociatie este alesul majoritatii proprietarilor
Daca apreciati util si necesar a doua dezinsectie,atentionati restul proprietarilor si solicitati oficial presedintelui de asociatie sa respecte dispozitiile in domeniu care prevad obligativitatea interventiei dezinsectiei

ynocentta a scris:

dispozitiile in domeniu care prevad obligativitatea interventiei dezinsectiei

Care sunt dispozitiile, care e "domeniul"?
Ce inseamna "interventiei dezinsectiei", pe ce limba e asta? "Dezisectia" poate sa "intervina"?!

Presedintele de asociatie este alesul majoritatii proprietarilor

Nu zau? Chiar si a proprietarilor nemembri ai AP?

Inca un mesaj "made in ynocentta" in care numarul erorilor e mai mare decat cel al frazelor.

@ynocentta: Vedeti ca vi s-a terminat cerneala de la tasta 'punct'!
CipM, utilizator
Trebuie sa vedeti contractul incheiat de presedintele asociatiei (in numele asociatiei de proprietari) cu firma de dezinsectie. Posibil ca in contract sa existe mentiuni legate de garantia lucrarii, respectiv ca este necesara si obligatorie a 2-a etapa de dezinsectie.
Trebuie vazut si daca pretul de contract este pentru o singura etapa sau pentru 2 etape de dezinsectie.