Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Am cerut unei companii de telefonie mobilă, după ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Am cerut unei companii de telefonie mobilă, după expirarea contractului, să-mi șteargă datele cu caracter personal din baza de date dar m-au refuzat. Este legal să îmi folosească datele încă trei ani, așa cum au zis?

buna seara
am avut un contract pe 2 ani cu compania de telefonie Vodafon si in aprilie pe 8 a expirat .din acest motiv am trimis o cerere prin care ceream sa se stearga toate datele mele cu caracter personal din baza de dati si de la toti tertii parteneri.am primit un raspuns din partea lor ca nu imi pot sterge datele din baza de date inca 3 ani de zile de acum in colo si daca nu sunt multumit de raspunsul lor sa ma adresez instantei.
este legal sa imi foloseasca datele fara acordul meu? este legal sa nu stearga datele inca 3 ani de acum in colo?
in situatia asta ce pot sa fac sa stearga datele mele?
va multumesc anticipat pt un ajutor cat mai promt
Manuela Rășină, administrator
multumesc pt ajutor.
chiar este neplacut sa te deranjeze cu tot felul de sondaje.
pe viitor asa am sa fac cu ei
Datele trebuie tinute timp de 3 ani pentru ca datoriile se prescriu doar dupa 3 ani. Puteti cere multe, dar datele din baza de date e extrem de putin probabil ca vor fi sterse vreodata. Se fac salvari de siguranta care se pastreaza 10-15 ani functie de companie si sistem. Abia apoi aveti sanse sa dispara odata cu aparitia altor sisteme. Si daca v-ar fi confirmat stergerea care e garantia ca au facut-o?
buna ziua
nu inteleg care este baza legala ca o companie sa se foloseasca de datele mele timp de 10-15 ani asa cum afirmati din moment ce eu nu mai am legatura cu ei.
pt ce le trebuie cnp-ul meu sau adresa din buletin?
multumesc
... sa inteleg ca GDPR-ul despre care s-a vorbit atat este 'frectie la picior de lemn"? (scuze expresia).
Iar dreptul de a fi uitat, stipulat in mod clar de catre acelasi GDPR, este tot o abureala?
Si inca ceva ce nu inteleg: daca nu mai ai datorii, tot trebuie sa astepte cei trei ani sa se prescrie ceva ce nu exista? Sau poate mai inventeaza ceva...

GermanAlex a scris:

Datele trebuie tinute timp de 3 ani pentru ca datoriile se prescriu doar dupa 3 ani. Puteti cere multe, dar datele din baza de date e extrem de putin probabil ca vor fi sterse vreodata. Se fac salvari de siguranta care se pastreaza 10-15 ani functie de companie si sistem. Abia apoi aveti sanse sa dispara odata cu aparitia altor sisteme. Si daca v-ar fi confirmat stergerea care e garantia ca au facut-o?

Eu produc soft de zeci de ani. Anumite lucruri nu se pot sterge pentru ca bazele de date nu permit asa ceva, altele se pot - depinde de constructie. Sistemele serioase au obligatia sa asigure backup si salvari conforme standardelor internationale, altfel nu sunt autorizate si nu primesc certificari. Aceste salvari se tin obligatoriu 10-15 ani pentru ca asa e standardul. Cand vedeti prin filme ca oricine intra si sterge de pe calculatoare diverse e de pe calculatoarele personale, nu la firme serioase. La o firma serioasa nu va merge. Tot GDPR-ul e doar o farsa facuta de oameni care nu pricep nimic din baze de date si salvari. Cred ca e o foaie pe care o aruncam la gunoi. Nu e. Timp de 3 ani si ei si dumneavoastra puteti pretinde ceva de la celalalt. Sa zicem ca chiar sterg si apoi ii actionati in instanta ca ... v-au pretins prea mult in vre-o luna? Cum mai dovedesc? CNP-ul, telefonul si numele dumneavoastra sunt peste tot pe unde ati interactionat cu vre-o autoritate, firma, angajat, a-ti completat vre-un formular ... Nu neaparat de la telefoane. De ani de zile sunt sunat sa cumpar actiuni, sa joc la bursa, sa cumpar monede virtuale, sa particip la sondaje, sa fiu invitat la prezentari ... Nu mai vreti telefoane? Inchideti tot. E singura solutie.