Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident cu victimă, recuperare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident cu victimă, recuperare permis

Buna ziua! Pe 1 iunie 2018 am avut un accident din care a rezultat ranirea usoara a fiicei mele .au fost necesare 8 zile de spitalizare( nu a depus nimeni plangere)si cazul s a clasat .in ordonanta primita se specifica : fapta nu este prevazuta de legea penala: s-a transmis o copie atat mie cat si catre IPJ Brasov in vederea stabilirii unei sanctiuni contraventionale.
As vrea sa va intreb ce trebuie sa fac ca sa imi recuperez permisul?
Manuela Rășină, administrator
Accidentul de circulație s-a produs datorită nerespectării unei/unor prevederi din OUG nr. 195/2002 și/sau Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002.
Dacă abaterea de la normele rutiere care a cauzat producerea accidentulu este sancționată prin suspendarea dreptului de a conduce pe drumurile publice vi se va aplica această sancțiune contravențională
ing. Ioan Ciobanu
Cauza producerii accidentului este neadaptarea vitezei la condițiile de drum