Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Libere pentru alte religii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Libere pentru alte religii

Buna ziua!
Sunt romano-catolica (de anul trecut) si as dori sa stiu daca am dreptul la zile libere cu ocazia sarbatorilor mele religioase, atunci cand acestea nu se potrivesc cu cele ortodoxe. Trebuie ca, atunci cand ortodocsii sunt liberi, eu sa merg la serviciu sau am dreptul la alte zile libere pe langa cele stabilite de lege, fara sa mi se ia din concediul de odihna? Ce dispozitii legale sunt?
Va multumesc anticipat
Gabi_Chi, utilizator
Potrivit Codului Muncii, printre zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza se numara :
- doua zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.
(art.139 )
Multumesc pentru raspuns, dar pe mine m-ar interesa o interpretare a acestui articol. Ar fi mai clar daca ati putea sa-mi spuneti daca AM DREPTUL pe langa cele doua zile in care eu sarbatoresc Pastele catolic la inca doua zile libere in care ortodocsii sarbatoresc Pastele, de exemplu?
In opinia mea, nu aveti dreptul la inca doua zile libere ...
Cornel Vasile, Consilier juridic