avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Licente software srl
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Licente software srl

Buna ziua,

Sunt unic asociat si angajat intr-un srl. Obiectul de actifitate al societatii este prestarea de servicii(cursuri tehnice).
Pentru activitatile didactice pot folisi calculatoare personale?
Daca da, acestea trebuie sa ruleze exclusiv programe licentiate?
Care sunt limitarile unei astfel de siituatii?
Ultima modificare: Luni, 29 Aprilie 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 00:16, 1 Mai 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu neaparat. Prin cursurile pe care le desfasurati, orientati cursantii catre utilizarea anumitor aplicatii software. Cursantii sunt potentialii solicitanti de licente in viitor. In caz contrar propietarii softurilor ar trebui sa faca acest lucru pe cheltuiala lor. Nu cred ca o sa zica cineva, ceva. Desigur trebuie sa aveti o licenta pentru platforma (Windows) care este de fapt factura calculatorului.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
e o chestie de business mai degraba decat legala: o licenta inseamna ca, macar partial, un dezvoltator isi asuma raspunderea pentru calitatea softului.
prin calculatoare personale intelegeti calculatoarele dvs de acasa, sau cele ale cursantilor?
daca pe calculatoarele pe care sustineti instruirea aveti softuri nelicentiate e o nota proasta. chestie de prestigiu.
daca sunt ale cursantilor, cum puteti sa-i obligati sa-si instaleze softuri nelicentiate?
aplicatiile open source sunt licentiate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Licenta windows ContSters138151 ContSters138151 Buna seara, Un magazin la inceput de drum care se ocupa cu comercializarea obiectelor de papetarie, doreste sa aduca un calculator si sa se ocupe de listat ... (vezi toată discuția)
Licente programe Daniela2172 Daniela2172 buna ziua. va rog frumos daca stie cineva care sunt programele ( soft si so) care necesita cumparare de licenta. eu stiu ca trebuie pentru windows si office. ... (vezi toată discuția)
Control licentiere soft apateanu apateanu Situatie ipotetica: La un control la punctul de lucru sunt prezente mai multe dispozitive (fixe sau/si mobile) care ruleaza diferite softuri (open ... (vezi toată discuția)