Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Licente software srl
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Licente software srl

Buna ziua,

Sunt unic asociat si angajat intr-un srl. Obiectul de actifitate al societatii este prestarea de servicii(cursuri tehnice).
Pentru activitatile didactice pot folisi calculatoare personale?
Daca da, acestea trebuie sa ruleze exclusiv programe licentiate?
Care sunt limitarile unei astfel de siituatii?
george-neagu, moderator
Nu neaparat. Prin cursurile pe care le desfasurati, orientati cursantii catre utilizarea anumitor aplicatii software. Cursantii sunt potentialii solicitanti de licente in viitor. In caz contrar propietarii softurilor ar trebui sa faca acest lucru pe cheltuiala lor. Nu cred ca o sa zica cineva, ceva. Desigur trebuie sa aveti o licenta pentru platforma (Windows) care este de fapt factura calculatorului.
e o chestie de business mai degraba decat legala: o licenta inseamna ca, macar partial, un dezvoltator isi asuma raspunderea pentru calitatea softului.
prin calculatoare personale intelegeti calculatoarele dvs de acasa, sau cele ale cursantilor?
daca pe calculatoarele pe care sustineti instruirea aveti softuri nelicentiate e o nota proasta. chestie de prestigiu.
daca sunt ale cursantilor, cum puteti sa-i obligati sa-si instaleze softuri nelicentiate?
aplicatiile open source sunt licentiate.