Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Despăgubire victimă vinovată de producerea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Despăgubire victimă vinovată de producerea accidentului auto: la ce sumă ne putem aștepta?

Buna ziua. Sotul meu, sofer profesionist de aproape 20 ani, a fost implicat intr un accident, cu tirul pe care l conducea. Pe directia lui de mers, 4 tineri , imbracati in negru, fara veste reflectorizante sau vreo lanterna aprinsa mergeau haotic, pe marginea soselei nelumunate. Unul din ei a ajuns si pe sosea. Sotul meu l a observat tarziu si desi a tras spre stanga, l a lovit. Victima era lovita in zona feței, a fost dusa la spital, a fost supus investigatiilor, el plecand pe picioarele lui, acasa, in aceeasi noapte. Sotului meu i a fost suspendat petmisul 90 zile. Fratele victimei inca din spital a intrebat politistul cati bani ar trebui sa i dea soferul pt accidentul produs. La ce suma ne puteam astepta sa ne ceara victima?
Va multumes.
Manuela Rășină, administrator
Buna seara,
Sotul a primit ieri, dupa 2 luni jumatate de la accident, raspuns de la procuratura: dosar clasat,
zero alcoolemie in sange (ii iesise 0.11 mg/l in aerul expirat)+ baiatul lovit este vinovat, intrucat se deplasa neregulamentar, noaptea, pe marginea drumului, neasigurandu-se.
Din nefericire, sotul meu isi castiga painea ca sofer si a ramas fara loc de munca iar noi ne-am descurcat foarte greu, doar cu salariul meu si cu putinul castigat de el, pe unde a apucat si cu rate la banci. Raul este facut de acum, asteptam 10 zile lucratoare ca politia sa-i returneze sotului permisul, suspendat pentru 3 luni.
Vrem sa stim daca victima, care isi luase avocat, pentru a obtine despagubiri, de la compania de asigurari, mai are vreo sansa, de a reusi ?
Va multumesc pentru tot ajutorul oferit!
O seara frumoasa!
Buna seara.
Dupa 2 luni jumatate de la accident, am primit raspuns de la procuratura: dosar clasat, zero alcoolemie in sange+ victima este vinovata, intrucat se deplasa neregulamentar, pe marginea drumului, noaptea, neasigurandu-se. Dupa 10 zile lucratoare, politia ii va returna permisul, suspendat pentru 3 luni. Baiatul lovit isi luase avocat, sa obtina despagubiri de la compania de asigurari. Mai are vreo sansa sa primeasca ceva? Si cele 8-9 ziile de spitalizare cine le plateste?
Va multumesc.
O seara frumoasa!