Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratia 010 sau 700
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratia 010 sau 700

Buna ziua,

Am primit un e-mail de la Anaf ieri seara in care imi trmit o notificare cum ca am realizat anul trecut o cifra de afaceri de 85000 euro si trebuia sa trec la tva trimestrial de la 01,01,2019, si imi spun sa ma prezint in termen de 5 zile la ghiseu la ei sa depun 010. Nu stiu cum iau in calcul 5 zile lucratoare sau calendaristice?

Trebuie sa depun 010 la ghiseu sau pot depune 700 online cu semnatura sa trec la tva trimestrial?Data notificarii este 10,04,2019...au trecut de mult 5 zile ...iar eu am primit-o ieri pe e-mail....nu stiu cum sa procedez...

mutumesc
D700 nu poate fi depusa in situatia descrisa.

Recomand, depunerea D300 lunar.

Eventual, depuneti D010 cu schimbarea termenului din lunar in trimestrial, dar, daca vor sa va dea amenda, nu o depuneti. E o scapare in legislatie: in aceasta situatie va pot amenda daca depuneti D010 pentru ca ati depus-o cu intarziere, dar nu va pot amenda pentru nedepunere pentru ca nu exista aceasta obligatie.
Iulian MANEA, Contabil
Multumesc pt raspuns....dar eu deja am depus 300 lunar in 2019.Ei spun sa depun 010 pt ca trebuia sa depun 300 trimestrial in 2019. O sa vad ce spun si ei la ghiseu...o sa le arat si notificarea primita.

Imi pot da amenda pe loc?
Puteti incerca si asta. Poate primiti doar avertisment.