Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Depasire plafon de 100000 euro in luna sept a acestui ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Depasire plafon de 100000 euro in luna sept a acestui an

Buna ziua,

Daca depasesc plafonul de 100000 euro in luna sept a acestui an, trebuie sa trec de la TVA trimestrial la TVA lunar...cum fac acest lucru?....cu ce data depun decontul lunar?....trebuie sa completez intai 010/700?...in ce perioada trebuie ?
george-neagu, moderator
Trecerea se face la sfarsitul anului si se depune D010 sau D700 in 15 zile.
Conform art. 316 din Codul Fiscal, trebuie sa solicitati inregistrarea in termen de 10 zile de la sfarsitul lunii in care ati depasit plafonul, in cazul dvs. septembrie 2020. Asadar, in perioada 01-10.10.2020 depuneti 010 (procedura cu D700 nu mai este de actualitate) impreuna cu o balanta, eventual si jurnalul de vanzari. Incepand cu 01.11.2020 societatea devine platitoare de TVA, in luna octombrie continuand sa aplice scutirea conform art. 310.