Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... apt conditionat medicina muncii
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

apt conditionat medicina muncii

am primit acum 3 luni un document de la medicul de medicina muncii ,printr-un plic inchis,in care nu stiam despre ce este vorba,pe care l-am semnat inainte de al deschide,prin care sunt anuntata ca sunt apt conditionat,si am fost trimisa la un medic de specialitate,desi efectuasem un control psihologic cu trei luni mai inainte,control ce se efectueaza tuturor salariatilor din unitate

cine plateste consultatia?
cum pot dovedi ca medicul abuzeaza de functia pe care o are si face presiuni asupra mea,in conditiile in care mi-a zis ca face asta la cererea conducerii
mentionez ca sunt in conflict cu conducerea de peste 2 ani,
cum pot contracara aceasta situatie ?
iza1999, utilizator
Buna ziua!
Cititi HOTĂRÂRE ( H.G.) Nr. 355 din 11 aprilie 2007 privind supravegherea sănătăţii lucrătorilor
va ajuta mult
Va poate trimite si la un medic de specialitate, daca considera ca este nevoie...dar
ART. 30
Persoana examinată poate contesta rezultatul dat de către medicul specialist de medicina muncii privind aptitudinea în muncă.
ART. 31
Contestaţia prevăzută la art. 30 se adresează direcţiei de sănătate publică judeţene sau a municipiului Bucureşti, în termen de 7 zile lucrătoare de la data primirii fişei de aptitudine în muncă.

ART. 32
Direcţia de sănătate publică judeţeană sau a municipiului Bucureşti desemnează o comisie formată din 3 medici specialişti de medicina muncii şi convoacă părţile implicate în termen de 21 de zile lucrătoare de la data primirii contestaţiei.
ART. 33
Decizia comisiei este consemnată într-un proces-verbal şi este comunicată în scris persoanei examinate medical.
ART. 34
Concluzia procesului-verbal este consemnată în fişa de aptitudine, în care a fost precizat rezultatul examenului medical contestat.

cine plateste consultatia?
ce se intampla daca nu am stiut sa fac contestatie?
Angajatorul plateste consultatia...
Niciodata nu e bine sa semnezi documente pana nu le citesti si intelegi...
In fine...Cand sa petrecut acest lucru, acum trei luni?
Daca da, pana acum ce sa intamplat, cum au decurs lucrurile?
In legislatie n-am vazut un termen in care se poate depune aceasta contestatie...
Ionut.ion, utilizator
"în termen de 7 zile lucrătoare de la data primirii fişei de aptitudine în muncă".
a trimis inginerul care se ocupa cu SSM sa imi ceara rezultatul consultatiei de la medicul de specialitate,spunand ca daca nu-l voi aduce, imi vor schimba locul de munca ,sau se vor lua masuri asupra mea
iza1999, utilizator
De unde a scos acest termen?
Asteptati si alte sfaturi... eu as contesta rezultatul, daca consider ca nu este corect, conform articolelor de mai sus...
Daca nu, angajatorul este obligat sa respecte recomandarile respective si sa incadreze pe un alt post, daca pe cel actual nu-l mai puteti ocupa-datorita acelei recomandri, dar se poate ajunge si la concediere...
Spre ex: Recomandare de la medic-Interzis lucrul la inaltime si dvs.( angajatul) lucrati ca alpinist utilitar... Nu o sa mai puteti desfasura acea activitate pana nu se schimba, inceteaza, recomandarea asa ca angajatorul fie va ofera alt post de lucru, fie se poate ajunge la concediere...
Ionut.ion, utilizator