avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizatie pentru termoizolatie exterioara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizatie pentru termoizolatie exterioara

Buna ZIua

Am o casa in mediul rural, ai carei pereti exteriori as dori sa-i izolez termic cu polistiren expandat. Polistirenul si adezivul se vor aplica pe tencuiala clasica pe care o are casa.

Este necesar obtinerea unei autorizatii de la primarie in aceste sens? Suprafata exterioara ajunge la 60mp.

Muktumesc!
Cel mai recent răspuns: imike1 , utilizator 07:15, 9 Mai 2019

Se poate


Art. 11 alin 1 lit h din legea 50/1191 privind aut. lucrarilor de constructii

(1) Se pot executa fără autorizaţie de construire următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistenţă şi/sau aspectul arhitectural al construcţiilor:

h) lucrări de reparaţii, înlocuiri ori reabilitări fără modificarea calităţii şi formei arhitecturale a elementelor de faţadă, dacă aceste lucrări nu se execută la construcţiile prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b), astfel:

1. finisaje interioare şi exterioare - tencuieli, placaje, altele asemenea;

Ps. art 3 lit b se refera la monumente...nu ai treaba .
deci se poate fara autorizatie

Multumesc !
Buna Ziua

Si daca schimb geamurile,este necesar ceva autorizatie de construire?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce acte imi trebuiesc pentru autorizatie de placare cu polistiren abrassu abrassu Buna ziua locuiesc intr-un bloc vila din Ploiesti cu 11 apartamente unde nu exista Asociatie de proprietari sau administrator,deoarece sunt abonamente separate ... (vezi toată discuția)
Certificat urbanism wazz wazz pentru refacerea bordurii trotuarului de protectie deteriorat care inconjoara un bloc este necesar certificatul de urbanism? (vezi toată discuția)
Izolare fata aprtamnet bloc - este necesara autorizatie de constructie? Selenus Selenus Buna ziua, intrucat programul de reabilitare termica este un mare chix, am hotarat sa analizez optiunea de placare cu polistiren a partii din fatada blocului ... (vezi toată discuția)