Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizatie pentru termoizolatie exterioara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizatie pentru termoizolatie exterioara

Buna ZIua

Am o casa in mediul rural, ai carei pereti exteriori as dori sa-i izolez termic cu polistiren expandat. Polistirenul si adezivul se vor aplica pe tencuiala clasica pe care o are casa.

Este necesar obtinerea unei autorizatii de la primarie in aceste sens? Suprafata exterioara ajunge la 60mp.

Muktumesc!

Se poate

Art. 11 alin 1 lit h din legea 50/1191 privind aut. lucrarilor de constructii

(1) Se pot executa fără autorizaţie de construire următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistenţă şi/sau aspectul arhitectural al construcţiilor:

h) lucrări de reparaţii, înlocuiri ori reabilitări fără modificarea calităţii şi formei arhitecturale a elementelor de faţadă, dacă aceste lucrări nu se execută la construcţiile prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b), astfel:

1. finisaje interioare şi exterioare - tencuieli, placaje, altele asemenea;

Ps. art 3 lit b se refera la monumente...nu ai treaba .
deci se poate fara autorizatie

Multumesc !
Buna Ziua

Si daca schimb geamurile,este necesar ceva autorizatie de construire?