Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Fluturasul de salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Fluturasul de salariu

Buna ziua! Azi am primit fluturasul si am o mare nelamurire. Pe fluturas apare Cas 10%(asta presupun ca e sanatatea) si CIASOC 25%. Ideea e ca nu prea stie nimeni pt ce dam 25% din salariu. Asadar, ce inseamna CIASOC? Multumesc!
Contributia pentru pensii.
CIASOC = contributia individuala de asigurare sociala (pensie)
Atat de mult?! Pfooaaa... multumesc!

Cornel Vasile a scris:

CIASOC = contributia individuala de asigurare sociala (pensie)