Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata CASS pamant in arenda-o.5 ha
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata CASS pamant in arenda-o.5 ha

Decizia face referire la anul 2016 si specifica un total de plata de 784 de lei,baza de calcul pentru anul 2016 fiind de 14200 lei .Acum doi ani am mai primit o cerere asemanatoare cu o suma de doar 17 lei...am consultat ANAF-ul si domnii de acolo au spus ca nu am nimic de plata.De aceasta data mi s-a spus sa astept ,deoarece e posibil sa se introduca o noua lege si sa se prelungeasca data platii.Intrebarea este:cine ar trebui sa plateasca aceasta suma,arendasul?Daca da ,inseamna ca el nu a platit si de aceeea am primt aceasta decizie?Multumesc.
Aceasta obligatie de plata a cass care apare in decizia de impunere primita nu provine din venitul din arenda. Acum cu aceasta ordonanta de urgenta o sa va anuleze acea decizie de impunere la cass.