avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata CASS pamant in arenda-o.5 ha
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata CASS pamant in arenda-o.5 ha

Decizia face referire la anul 2016 si specifica un total de plata de 784 de lei,baza de calcul pentru anul 2016 fiind de 14200 lei .Acum doi ani am mai primit o cerere asemanatoare cu o suma de doar 17 lei...am consultat ANAF-ul si domnii de acolo au spus ca nu am nimic de plata.De aceasta data mi s-a spus sa astept ,deoarece e posibil sa se introduca o noua lege si sa se prelungeasca data platii.Intrebarea este:cine ar trebui sa plateasca aceasta suma,arendasul?Daca da ,inseamna ca el nu a platit si de aceeea am primt aceasta decizie?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 18:01, 16 Mai 2019
Aceasta obligatie de plata a cass care apare in decizia de impunere primita nu provine din venitul din arenda. Acum cu aceasta ordonanta de urgenta o sa va anuleze acea decizie de impunere la cass.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Arenda - decizie impunere anuala anaf 2016 in 2018? cyan cyan Impreuna cu fratele meu avem un teren agricol mostenit de la tatal nostru si pe care l-am dat in arenda, nu ne putem ocupa de el intrucat avem domiciliul in ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza venitul din arenda in 2019 ? RicaRamurica RicaRamurica Cum se calculeaza venitul din arenda in 2019? Daca venitul este sub 24960 lei nu se mai plateste contributia de 10 % la sanatate Daca arendasul imi da un ... (vezi toată discuția)
Obligatii plata anaf Nanton1958 Nanton1958 Cei de la ANAF, Mi-au transmis in 2019 obligatii de plata(CASS din arenda) din 2016, 2015, este vreo perioada limita pana la care pot sa-mi transmita aceste ... (vezi toată discuția)