Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Obligatii plata ANAF
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Obligatii plata ANAF

Cei de la ANAF, Mi-au transmis in 2019 obligatii de plata(CASS din arenda) din 2016, 2015, este vreo perioada limita pana la care pot sa-mi transmita aceste obligatii?
Va multumesc
Ei au dreptul sa verifice si sa impuna impozite din oficiu, pentru ultimii cinci ani din urma. Deci e corect. La fel si dumneavoastra, daca inca nu a venit ceva decize de impunere de la ei, aveti dreptul sa depuneti declaratie rectifictiva sau sa faceti plati restante din propria initiativa, tot pe utimii cinci ani. Ma refer sa corectati ceva de ati depus gresit sa incomplet inainte de a sesiza ei.
george-neagu, moderator
Decizia de impunere reprezintă cass din arenda pe care mi- o da un arendas. El ar fi trebuit să oprească la sursa aceste taxe.
Multumesc
Nanton1958, utilizator
Da, asigurarea sociala de sănătate pentru contribuabilii care realizează venituri din arendarea bunurilor agricole era pentru acei ani 2016 si 2015 în regim de reţinere la sursă a impozitului. Deci mergeti la ghiseu si cu contactele, explicati si cereti lamuriri.