avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bonus salar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bonus salar

Buna ziua,
Un angajat a primit un bonus la salariu, ce apare pe statul de plată și fluturas, însă că urmare a unor probleme aparute la o platforma la care angajatul a lucrat, bonusul nu s-au mai acordat, deoarece s-au dovedit că acele probleme au fost cauzate de modul deficitar in care a acționat angajatul- nu a urmat proceduri simple impuse de meseria lui, cat și de normativele de siguranță.
Salariul aferent perioadei lucrate, așa cum apare în contact, i s-a plătit.
Contribuțiile la stat s-au calculat în baza salariu+bonus.
Întrebări:
-se poate reține de angajator acel bonus? Sau daca apare pe stat el se plătește obligatoriu?
- trebuie refăcute contribuțiile, daca bonusul nu se da?

Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 15 Mai 2019
suciu_diana, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:02, 16 Mai 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Retinerea nu se poate face decat daca exista o hotarare judecatoreasca definitiva sau acordul salariatul.

Dupa obtinerea acestora, se va reface statul de plata si documentele accesorii acestuia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Din bonusul primit la disponibilizare s-a retinut contributia la somaj iar eu am primit indemnizatie. ulterior a trebuit sa restitui indemnizatia, este corect? const_57 const_57 Buna seara, In 2011 am fost disponibilizat cu un bonus in cuantum......f. mare. Pe fluturas suma este trecuta ca prima de fidelitate si este componenta a ... (vezi toată discuția)
Retinerea in totalitate a cheltuielilor salariale de la angajat, de catre angajator. BDN64 BDN64 Buna ziua, Lucrez in vanzari in distributia de produse ,,x\'\'(cu contract de munca/perioada nedeterminata), unde ca peste tot in acest domeniu exista niste ... (vezi toată discuția)
Buna, lucrez intr-o companie de telecomunicatii, avand salariul ... melisalorena melisalorena Buna , lucrez intr-o companie de telecomunicatii , avand salariul fix si bonusul lunar care este in functie de targetul realizat. Recent s-a primit un e-mail ... (vezi toată discuția)