Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bonus salar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bonus salar

Buna ziua,
Un angajat a primit un bonus la salariu, ce apare pe statul de plată și fluturas, însă că urmare a unor probleme aparute la o platforma la care angajatul a lucrat, bonusul nu s-au mai acordat, deoarece s-au dovedit că acele probleme au fost cauzate de modul deficitar in care a acționat angajatul- nu a urmat proceduri simple impuse de meseria lui, cat și de normativele de siguranță.
Salariul aferent perioadei lucrate, așa cum apare în contact, i s-a plătit.
Contribuțiile la stat s-au calculat în baza salariu+bonus.
Întrebări:
-se poate reține de angajator acel bonus? Sau daca apare pe stat el se plătește obligatoriu?
- trebuie refăcute contribuțiile, daca bonusul nu se da?

Multumesc
suciu_diana, utilizator
Retinerea nu se poate face decat daca exista o hotarare judecatoreasca definitiva sau acordul salariatul.

Dupa obtinerea acestora, se va reface statul de plata si documentele accesorii acestuia.