Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum va înceta Contractul de munca ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum va înceta Contractul de munca ?

Vă rugăm să ne ajutați cu un răspuns :
- un condamnat cu închisoare pentru delapidare și alte masuri complementare,
al cărui Contract de munca i-a fost suspendat pana la rămânerea definitivă a hotărârii penale, odată ce s-a comunicat Minuta hotărârii penale,
cum va proceda instituția ?
- salariatul va putea fi concediat din motive ce ține de salariati, pentru necorespundere profesională, pentru că a devenit incompatibil cu funcția de gestionar pe care o avea ?
Contractul de munca fiind suspendat, va înceta mai întâi suspendarea, salariatul va f reincadrat și apoi concediat?
Înainte de concediere, salariatul va avea preaviz obligatoriu?
Rog să-mi dați și alte sfaturi.

oanaportar, utilizator
Ce pedeapsa a primit ?
A primit pedeapsa de 1 (un) an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de delapidare.

- s-au dat in plus si alte pedepse :
- pedeapsa complementară a interzicerii exercitării drepturilor
prev. de art. 66 alin. 1 lit. a, b Cod penal, respectiv
dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice
şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat
pe o perioadă de 2 ( doi ) ani, de la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare,
conform art. 68 lit. b Cod penal
- aplică inculpatei pedeapsa accesorie a interzicerii dreptului de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat
- În baza art. 91 Cod penal, dispune suspendarea executării pedepsei
sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 ani, calculat de la data rămânerii definitive a prezentei sentinţe, conform dispoziţiilor art. 92 alin. 2 Cod penal.
- În baza art. 93 alin. 1 Cod penal, obligă inculpata ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Botoşani, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune ......
oanaportar, utilizator
Art. 56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
....
h) ca urmare a interzicerii exercitarii unei profesii sau a unei functii, ca masura de siguranta ori pedeapsa complementara, de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus interdictia;
.....
Dar daca instanta nu a dispus prin hotararea penala
ca masura de siguranta ori pedeapsa complementara
- interzicerea exercitarii unei profesii sau a unei functii ?
se mai poate apela la acest articol din Codul muncii
pentru incetarea Contractului de munca ?

.... colegul contabil sef a spus ca am putea merge pe
concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului,
pentru necorespundere profesionala .....
pentru ca Legea 62 a gestiunii spune ca
nu poate fi gestionar o persoana care a fost condamnata
din cauza ca a savarsit o infractiune de serviciu
( delapidare, ....., delapidare - cum este in cazul de fata ).
Ar fi corect ? sau nu ?
oanaportar, utilizator
sau .... ar trebui sa inteleg faptul ca

prin pedeapsa complementară a interzicerii exercitării drepturilor
prev. de art. 66 alin. 1 lit. a, b Cod penal, respectiv
dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat
pe o perioadă de 2 ( doi ) ani, de la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare,
conform art. 68 lit. b Cod penal

- este o masura
prin care instanta a interzis exercitarea profesiei sau a functiei - in cazul colegului ?