Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... hotarare judecatoreasca-anulare permis?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

hotarare judecatoreasca-anulare permis?

Buna ziua, am primit aceasta sentinta in urma infractiunii de conducere cu permisul suspendat si refuz de recoltare probe biologice. Va rog sa-mi spuneti daca mi s-a anulat permisul sau daca mai poate fi anulat pe urma de catre politia rutiera si cand o sa mai pot conduce din nou. Va multumesc.

Tip solutie: Condamnare fără acord de recunoaştere
Solutia pe scurt: În baza art. 335 alin. 2 Cod penal cu aplicarea art. 396 alin. 10 Cod pr.pen. rap. la art. 396 alin. 1 şi 2 Cod pr.pen. condamnă inculpatul DUMITRIU NICOLAE, la pedeapsa de 4 (patru) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de „conducerea unui vehicul fără permis de conducere”. În baza art. 67 alin. 1 Cod penal rap. la art. 66 alin. 3 Cod penal aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art. 66 alin. 1 lit. a), b) Cod penal, respectiv dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, pe o durată de 1 an. În baza art. 65 alin. 1 Cod penal aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii exercitării drepturilor prev. de art. 66 alin. 1 lit. a), b) Cod penal, respectiv dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri şi până la executarea sau considerarea ca executată a pedepsei principale. În baza art. 337 Cod penal cu aplicarea art. 396 alin. 10 Cod pr.pen. rap. la art. 396 alin. 1 şi 2 Cod pr.pen. condamnă inculpatul DUMITRIU NICOLAE, la pedeapsa de 8 (opt) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de „refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice”. În baza art. 67 alin. 1 Cod penal rap. la art. 66 alin. 3 Cod penal aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art. 66 alin. 1 lit. a), b) Cod penal, respectiv dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, pe o durată de 1 an. În baza art. 65 alin. 1 Cod penal aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii exercitării drepturilor prev. de art. 66 alin. 1 lit. a), b) Cod penal, respectiv dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri şi până la executarea sau considerarea ca executată a pedepsei principale. În baza art. 38 alin. 1 Cod penal, art. 39 alin. 1 lit. b) Cod penal contopeşte pedepsele stabilite prin prezenta de 4 (patru) luni închisoare şi respectiv 8 (opt) luni închisoare şi aplică inculpatului pedeapsa cea mai grea, de 8 (opt) luni închisoare, la care adăugă un spor de 1/3 din totalul celorlalte pedepse stabilite, respectiv 1 (una) lună şi 10 (zece) zile închisoare, urmând ca, în final, inculpatul să execute 9 (nouă) luni şi 10 (zece) zile închisoare. În baza art. 45 alin. 1, 2 şi alin. 3 lit. a) Cod penal aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art. 66 alin. 1 lit. a), b) Cod penal, respectiv dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, pe o durată de 1 an. În baza art. 45 alin. 5 Cod penal rap. la art. 45 alin. 1, 2 şi alin. 3 lit. a) Cod penal aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii exercitării drepturilor prev. de art. 66 alin. 1 lit. a), b) Cod penal, respectiv dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri şi până la executarea sau considerarea ca executată a pedepsei principale. În baza art. 91 Cod penal dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere. În baza art. 92 Cod penal stabileşte un termen de supraveghere de 2 (doi) ani şi 3 (trei) luni care începe să curgă de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În baza art. 68 alin. 1 Cod penal pedeapsa complementară a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art. 66 alin. 1 lit. a), b) Cod penal, respectiv dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, pe o durată de 1 an se execută de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În baza art. 93 alin. 1 Cod penal pe durata termenului de supraveghere inculpatul DUMITRIU NICOLAE trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de probaţiune Botoşani, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 93 alin. 2 lit. b) Cod penal, impune inculpatului DUMITRIU NICOLAE să execute obligaţia de a frecventa programele de reintegrare socială derulate de către Serviciul de Probaţiune Botoşani sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate apreciate ca adecvate de către Serviciul de Probaţiune Botoşani. În baza art. 93 alin. 3 Cod pen. rap la art. 404 alin. 2 Cod pr.pen. impune inculpatului DUMITRIU NICOLAE să execute obligaţia de a presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o durată de 90 de zile în cadrul Primăriei comunei Vârfu Câmpului, judeţul Boto?ani ori în cadrul AJOFM Botoşani. În baza art. 404 alin. 2 Cod pr.pen. rap. la art. art. 91 alin. 4 Cod penal atrage atenţia inculpatului DUMITRIU NICOLAE asupra prevederilor art. 96 Cod penal referitoare la revocarea suspendării şi dispunerea executării pedepsei ca urmare a nerespectării măsurilor de supraveghere ori neexecutării obligaţiilor impuse prin hotărâre, cu rea-credinţă, ori ca urmare a săvârşirii de infracţiuni pe durata termenului de supraveghere. În baza art. 398 Cod pr.pen. rap. la art. 274 alin. 1 teza I Cod pr.pen., obligă inculpatul DUMITRIU NICOLAE la plata către stat a sumei de 600 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de acesta, din care suma de 400 lei în faza de urmărire penală ?i 650 lei onorariul apărătorului din oficiu, avocat Liteanu Rebeca, conform delegaţiei nr. 1612/21.06.2017. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 27.09.2017.
Document: Hotarâre 339/2017 27.09.2017
Se anulează permisul în baza hotărârii de condamnare rămasă definitivă.
Aveti dreptul sa va prezentati la examen pentru un nou permis, dupa 1 an de zile de la data ramanerii definitive.