avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire in timpul casatoriei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire in timpul casatoriei

Sora mea s-a recasatorit avand un copil dintr-o casatorie anterioara . In timpul casatoriei a mostenit un bun imobil de la parintii ei iar ulterior a decedat lasand mostenitori sotul si copilul. Masa succesorala este exclusiv imobilul mostenit.
Cum se face imparteala averii ? Bunul mostenit in timpul casatoriei se considera bun comun ?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:32, 23 Mai 2019
Bunul moștenit în timpul căsătoriei, este bun propriu, nu este comun. Soțul este doar moștenitor al respectivului bun.
Imobilul este bunul propriu.
Va fi moștenit de sot 1/4 si de copil 3/4.
Daca este bun propriu de ce mosteneste sotul 1/4 ?
Pentru ca asa spune Codul civil. Ca soțul supraviețuitor îl moștenește pe cel decedat.
Nu confundati calitatea de bun propriu cu dreptul de mostenire al sotului supravietuitor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Masa succesorala favex favex Sora mea, avand un copil dintr-o casatorie anterioara s-a recasatorit . In timpul casatoriei sotul a dobandit prin mostenire de la parinti un imobil. Ulterior ... (vezi toată discuția)
Soțul meu are o moștenire de pe urma mamei fiind unicul moștenitor ... Mantescu Mantescu Soțul meu are o moștenire de pe urma mamei fiind unicul moștenitor care rezultă din decesul mamei lui .Santem căsătoriți de 14 ani și în concubinaj ... (vezi toată discuția)
Despre mostenire. omvesel omvesel Cum se inparte averea intre sotul supravetuitor si un copil,casatorit cu 2 copii? (vezi toată discuția)