Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire in timpul casatoriei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire in timpul casatoriei

Sora mea s-a recasatorit avand un copil dintr-o casatorie anterioara . In timpul casatoriei a mostenit un bun imobil de la parintii ei iar ulterior a decedat lasand mostenitori sotul si copilul. Masa succesorala este exclusiv imobilul mostenit.
Cum se face imparteala averii ? Bunul mostenit in timpul casatoriei se considera bun comun ?
Bunul moștenit în timpul căsătoriei, este bun propriu, nu este comun. Soțul este doar moștenitor al respectivului bun.
Imobilul este bunul propriu.
Va fi moștenit de sot 1/4 si de copil 3/4.
Daca este bun propriu de ce mosteneste sotul 1/4 ?
Pentru ca asa spune Codul civil. Ca soțul supraviețuitor îl moștenește pe cel decedat.
Nu confundati calitatea de bun propriu cu dreptul de mostenire al sotului supravietuitor.