Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

detasare

ptr un bucatar care pleaca in detasare la un alt loc de munca , deoarece la locul de munca prevazut in contractul de munca se face renovare trebuie incheiat un act aditional intre salariat si angajator?in momentul plecarii in detasare (10 zile) angajatorul este obligat sa asigure transportul si diurna ptr salariatul detasat?
Art. 42
(1) Locul muncii poate fi modificat unilateral de catre angajator prin delegarea sau detasarea salariatului intr-un alt loc de munca decat cel prevazut in contractul individual de munca.
(2) Pe durata delegarii, respectiv a detasarii, salariatul isi pastreaza functia si toate celelalte drepturi prevazute in contractul individual de munca.
Art. 46
(4) Salariatul detasat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de detasare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.

In baza acordului incheiat cu angajatorul la care se dispune detasarea se emite decizie. Se asigura/plateste/deconteaza transportul, cazarea si diurna, eventual indemnizatie de detasare.
oprea_rodica68 a scris:

ptr un bucatar care pleaca in detasare la un alt loc de munca , deoarece la locul de munca prevazut in contractul de munca se face renovare trebuie incheiat un act aditional intre salariat si angajator?in momentul plecarii in detasare (10 zile) angajatorul este obligat sa asigure transportul si diurna ptr salariatul detasat?

Nu se incheie act aditional la c.i.m. ... angajatorul va emite o decizie prin care se va detasa acel salariat pe o anumita perioada de timp la alt angajator.
pe timpul detasarii se primesc bonuri de masa?daca s-a primit diurna se mai
pote rimi si indemnizatie de detasare? daca da ce articol din codul muncii prevede acest lucru?
1. Salariatul detaşat are dreptul la plata cheltuielilor de transport şi cazare, precum şi la o indemnizaţie de detaşare, în condiţiile prevăzute de lege sau de contractul colectiv de muncă aplicabil.

2. Pe durata detaşării salariatul beneficiază de drepturile care îi sunt mai favorabile, fie de drepturile de la angajatorul care a dispus detaşarea, fie de drepturile de la angajatorul la care este detaşat.