Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cat timp poate sa lucreze un executor judecatoresc ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cat timp poate sa lucreze un executor judecatoresc dupa o condamnare definitiva ?

Un executor judecatoresc este condamnat la 3 ( trei ) ani de inchisoare cu suspendare , in baza art.13/2 din L78/2019 rap. la art.297 C.pen.
Cat timp poate sa mai lucreze ca executor ?
In cat timp vor fi luate masuri inpotriva lui de catre U.N.E.J. ?
Nu mai poate
[ link extern ]
Art 15
d) nu are antecedente penale şi se bucură de o bună reputaţie;
Articolul 23
(1) Calitatea de executor judecătoresc încetează:
a) la cerere;
b) prin pensionare sau în cazul constatării incapacităţii de muncă, în condiţiile legii;
c) prin desfiinţarea biroului executorului judecătoresc, urmată de neexercitarea fără justificare de către titularul acestuia a profesiei, în condiţiile legii, într-un alt birou, în termen de 6 luni;
d) prin excluderea din profesie, dispusă ca sancţiune disciplinară, în condiţiile prezentei legi;
e)
când prin hotărâre judecătorească definitivă s-a dispus condamnarea sau amânarea aplicării pedepsei faţă de executorul judecătoresc;