Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum poate sa lucreze un executor judecatoresc dupa o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum poate sa lucreze un executor judecatoresc dupa o condamnare definitiva ?

Cum poate sa lucreze sa desfasoare activitatea un executor judecatoresc dupa o condamnare definitiva la trei ani incisoare cu suspendare ?
SPavel, utilizator
probabil ca nu a primit pe condamnare ca pedeapsa complementara interzicerea exercitarii profesiei.
Daca a primit strict aceasta pedeapsa, fara altele, de ex amenda, degradarea militara, interzicerea de a se afla intr-o localitate sau tara, etc.
Puteti explica urmatoarele ?
Art. 50. - Referințe în jurisprudență (3)
(1) În cazul în care împotriva executorului judecătoresc s-a luat măsura arestării preventive sau în cazul în care s-a pronunțat o hotărâre judecătorească de condamnare la o pedeapsă privativă de libertate, în primă instanță, ministrul justiției, din oficiu sau la propunerea Consiliului Uniunii Naționale a Executorilor Judecătorești, va lua măsura suspendării din funcție a acestuia până la soluționarea procesului penal, potrivit legii.
Modificări (1), Referințe în jurisprudență (1)

(2) Ministrul justiției dispune excluderea din profesie a executorului judecătoresc condamnat în condițiile prevăzute la art. 23 alin. (1) lit. e), începând cu data rămânerii definitive a hotărârii judecătorești de condamnare.
Art. 23
(1) Calitatea de executor judecatoresc inceteaza:
a) la cerere;
b) prin pensionare sau in cazul constatarii incapacitatii de munca, in conditiile legii;
c) prin desfiintarea biroului executorului judecatoresc, urmata de neexercitarea fara justificare de catre titularul acestuia a profesiei, in conditiile legii, intr-un alt birou, in termen de 6 luni;
d) prin excluderea din profesie, dispusa ca sanctiune disciplinara, in conditiile prezentei legi;
e) in cazul condamnarii definitive pentru savarsirea cu intentie a unei infractiuni care aduce atingere prestigiului profesiei;
f) in cazul constatarii vaditei sale incapacitati profesionale, exprimata si prin anularea sau desfiintarea irevocabila de catre instanta de judecata a unui numar de executari silite reprezentand 10% din dosarele de executare instrumentate sau a unor acte de executare intocmite in cel mult 20% din dosarele de executare instrumentate intr-un an calendaristic;
g) in cazul in care executorul judecatoresc nu mai indeplineste conditiile prevazute la art. 15 lit. a), b), d), e) si f);
h) prin deces.
(2) Incetarea calitatii de executor judecatoresc se constata sau se dispune, dupa caz, de ministrul justitiei, la solicitarea Consiliului Uniunii Nationale a Executorilor Judecatoresti sau din oficiu.
SPavel, utilizator