Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Anulare contract inchiriere loc de parcare
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Anulare contract inchiriere loc de parcare

In anul 2015 am obtinut un loc de parcare pentru autoturismul care este masina familiei (masina nu este înmatriculate în București),detinuta de sotul meu ce este alaturi de mine proprietarul apartamentului si cu care am incheiat un contract de comodat pe o perioada de 10 ani.Am achitat impozitul pentru anul in curs, la data de 15 ianuarie 2019. Nu am fost anuntata in scris, nici la avizierul asociatiei de propretari ,de posibilitatea reinoirii contractului de inchiriere a locului de parcare.Mentionez ca am un copil mic si timpul nu imi permite sa accesez mijloacele media.Din luna Aprilie 2019 detin un autoturism inmatriculat pe numele meu,cu nr de București pe care intentionam sa il declar pentru locul de parcare respectiv.
Toti vecinii cu care am vorbit nu si-au reinoit contractele pentru locurile de parcare numai locul “meu” a putut fi dat spre inchiriere.-Nu am primit nici o notificare cum ca sunt in pericol sa imi pierd locul de parcare.-Locul de parcare a fost ocupat de catre alt cetatean fara ca eu sa primesc nici o instiintare,notificare,fiind pusa in fata faptului implinit. Si care mi-a aratat contrzctul de închiriere.
Persoana care parcheaza deja de o saptamana pe respectivul loc ,alternativ, 2 autoturisme ,sustine ca are deja inca un loc de parcare de care se foloseste iar eu mergcu copilul prin ploaie pentru ca in zona nu am unde parca masina.
Eu consider ca locul de parcare a fost ocupat abuziv. Ma gandesc sa actionez in instanta .
Va rog sa ma ajutati cu informații despre pașii de urmat.
Va multumesc!
Locurile de parcare vehicule de pe domeniul public pot fi utilizate de catre persoane fizice sau juridice numai in cazul cumularii unor conditii obligatorii si prin incheierea de contracte de concesiune anuala-nu de inchiriere
Pentru utilizare loc parcare auto se achita anual taxa diferentiata -nu impozit !
Atat timp cat afirmati
Am achitat impozitul pentru anul in curs, la data de 15 ianuarie 2019.
se prezuma ca aveti dreptul de utilizare in continuare loc parcare fara alte formalitati birocratice
Avand in vedere ca este vorba despre concesionare loc parcare intre persoana fizica si autoritatea publica locala nu se poate invoca nici la avizierul asociatiei de propretari ,de posibilitatea reinoirii contractului de inchiriere a locului de parcare.
Asociatia de proprietari nu este responsabila ,nu are autoritatea si competenta sa aloce sau sa realoce spatiu parcare auto situat pe domeniul public
Pentru ca solicitantul sa poata beneficia de concesionare loc parcare auto este obligatoriu sa detina aceiasi adresa pe documentul de identitate si pe documentele auto-or in cazul dv a doua conditie nu este intrunita
Promovarea unei eventuale actiuni in instanta este conditionata de interesul dv dar trebuie sa aveti in vedere ca lupta in instanta cu reprezentantii statului este dificila
Se poate sa se invoce culpa angajatului primariei de neatentie la parcurgerea documentelor dv de solicitare loc parcare ,or daca in bateria respectiva de locuri de parcare nu mai exista locuri disponibile,este foarte dificil-dar nu imposibil ,sa se rezilieze unilateral contractul de concesiune incheiat cu vecinul dv si sa va fie realocat dv locul respectiv
Pentru eventuala solutionare anterior demersului in instanta,analizati atent conditiile de alocare loc parcare
Daca in HCLM este precizat ca se incheie contracte concesiune loc parcare solicitantilor care prezinta documente cu adresa identica de domiciliu in actul de identitate si in cele ale vehiculului,nu se mai justifica actiunea in instanta
Daca normele de concesionare permit alocarea locurilor de parcare si solicitantilor detinatori de contracte de comodat atunci ati avea sanse sa reobtineti locul de parcare auto
Va multumesc pentru raspuns.
Mentionez ca am plătit în timp util taxa pentru utilizarea locului de parcare(15 ian)
Contractul pe care l-am încheiat în momentul alocării locului de parcare,se numeste "Contract de inchiriere" ....La momentul acela nu era obligatoriu ca solicitantul sa aiba aceeasi adresa cu proprietaul masinii.Am folosit locul timp de 4 ani. Ma gandesc ca daca la un moment dat s-au schimbat regulile alocării locului de parcare si s-a constatat că eu nu le mai întrunesc, trebuia sa fiu anunțată în scris. Ori eu nu am primit notificare nici cum ca locul meu a fost atribuit altei persoane. Luna trecuta am achiziționat o mașină ,înscrisă pe numele meu..dar nu am mai putut să o declar pentru locul de parcare, acesta fiindu-mi ocupat. Oare ei nu lucreaza dupa proceduri operationale? Unde pot gasi procedura de anulare al unui astfel de contract?
SASF, utilizator
Este diferit de la un sector la altul.In ce sector e locul de parcare?