Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Scaun ergonomic
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Scaun ergonomic

Buna ziua,
Am probleme la coloana cervicala si stau foarte mult la birou. Scaunul este unul vechi si foarte uzat, nu este comod deloc. Imi dau seama ca pozitia mea datorita biroului prea inalt si scaunului dur nu imi face bine deloc.
Intrebarea este daca pot cere la job (ce departament) un scaun ergonomic (dovada am externare dupa operatie, rmn problema noua).
Multumesc frumos!
Mergeti la medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale cu documentele de externare de la spital si solicitati-i sa mentioneze in fisa dvs. de aptitudine o recomandare privind utilizarea unui scaun ergonomic.
In baza recomandarii medicale si invocand HG nr. 1091 din 16 august 2006 privind cerintele minime de securitate si sanatate pentru locul de munca care mentioneaza in anexa 1
23.3. Locurile de munca la care se lucreaza in pozitie asezat se doteaza cu scaune concepute
corespunzator caracteristicilor antropometrice si functionale ale organismului uman, precum si
activitatii care se desfasoara, corelandu-se inaltimea scaunului cu cea a planului de lucru,
solicitati angajatorului in scris, cu nr. inregistrare/ data respectarea recomandarii medicului si prevederea legala.