Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am instalat o cameră de supraveghere în interiorul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am instalat o cameră de supraveghere în interiorul locuinței mamei mele și acum are probleme, din acest motiv, cu o vecină. E nevoie de acceptul ei pentru a folosi camera înăuntru?

Mama mea sta intr-un imobil care este impartita in 2 locuinte separate. parter si etaj. Mama sta la etaj. Din motive de securitate am instalat o camera in hol, care vede cine intra pe usa. Este o camera gen smartcam. Problema este ca cea care sta la parter a amenitat-o pe mama ca sa indeparteze camera pentru ca violeaza spatiul ei privat. Mentionez ca camera este in interiorul locuintei mamei mele si nu are nicicum sa vada ce face celalalt la parter sau in curte. Am tot citit pe forumuri daca este legal sau nu. Am pus si semnul pe usa de intrare (imobil supravegheat video). in afara de amenintari repetate i-a baricadat si usa de la intrare sa nu vada afara.... Am drept sa folosesc camera inauntru sau nu? Tb acceptui ei?
Manuela Rășină, administrator
@ Silvia Zaharia Datorita atingerii aduse dreptului la viata privata. Depinde si de riscurile concrete din locul respectiv.