Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Mi s-au dat drepturi de admin pe o pagină de Facebook ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Mi s-au dat drepturi de admin pe o pagină de Facebook și m-am trezit cu bani luați din cont. Cum e posibil așa ceva?

Crearea, permiterea accesului, insotite de dreptul de "administrare" nu trebuie sa fie insotita de drepturi si obligatii ale initiatorului, creatorului, administratorului principal, care sa fie aduse la cunostinta utilizatorului/sa-i zic, administrator permis? Multam.
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,

Administrarea si moderarea unei pagini Facebook este sustinuta de politice interne ale Facebook-ului. Astfel, in Centrul de Ajutor Facebook puteti gasi rolurile si atributiile date de admin intr-o pagina de Facebook, precum si modul in care puteti verifica ce rol vi s-a atribuit in Pagina respectiva: [ link extern ] .

O zi buna!

Dacă aveți o pagină plătită, cu abonament, lista obligațiilor și drepturilor e comunicată și e anexă la contract. Dacă e gratuită, sunteți tolerat. FB poate închide orice cont când vrea.

marcel.damaschin a scris:

Crearea, permiterea accesului, insotite de dreptul de "administrare" nu trebuie sa fie insotita de drepturi si obligatii ale initiatorului, creatorului, administratorului principal, care sa fie aduse la cunostinta utilizatorului/sa-i zic, administrator permis? Multam.

Multumesc! Dar imi poate intra in contul bancar fara ca eu sa platesc cu cardul o reclama (pe care habar n-aveam ca o si fac)? Daca da, cum e posibil, fara ca eu sa-l fi dat? Sarut mana!
Nu, altcineva a creat o pagina si mi-a dat dreptul si mie de "administrator", fara alte indicatii (drepturi si obligatii), lasandu-ma sa inteleg ca-i treaba lui. Am dat "promoveaza" ca sa mi s=a parut normal si m-am trezit cu bani luati de Facebook, din contul bancar! Cum au putut intra in contul meu?? Evident, n-am dat acord, plata, date, etc. Multumesc.
Datele cardului le-ați încărcat undeva, mai gândiți-vă. Datele nu circulă singure, cineva le publică