Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Platitoare de TVA de la inceputul activitatii firmei
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Platitoare de TVA de la inceputul activitatii firmei

Buna ziua, La o firma nou infiintata cum se procedeaza in privinta TVA.
Care sant conditiile sa fie platitoare de TVA de la inceputul activitatii cu plata TVA lunara si la incasare sau normal.Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns.Multumesc
george-neagu, moderator
Depuneti declaratia pe propria raspundere (pentru înregistrarea în scopuri de TVA, potrivit art. 316 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare) de la anexa 7 din Ordin 2856/2017. Si apoi depuneti 010 impreuna cu recipisa care atesta depunerea online a declaratiei pe propria raspundere.

Art. 6^ 1. - (1) Se aprobă modelul şi conţinutul formularului «Declaraţie pe propria răspundere pentru înregistrarea în scopuri de TVA, potrivit art. 316 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare», prevăzut în anexa nr. 7.
(2) Declaraţia pe propria răspundere se completează cu ajutorul programului de asistenţă disponibil pe site-ul Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală şi se depune prin transmiterea fişierului PDF, semnat cu certificat digital calificat, prin mijloace electronice de transmitere la distanţă.
(3) Declaraţia pe propria răspundere cu semnăturile olografe ale administratorilor şi asociaţilor persoanei impozabile se scanează, se arhivează într-un fişier ZIP şi se ataşează la fişierul PDF.
..

Art. 7. (5) Persoanele impozabile care solicită înregistrarea în scopuri de TVA, potrivit art. 316 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, pot depune la organul fiscal competent, împreună cu declaraţia de menţiuni - formular 010, dovada transmiterii declaraţiei pe propria răspundere prevăzute la art. 6^1.
Ioan Petru Butariu, Contabil