Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Întoarcere din maternitate alt angajator
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Întoarcere din maternitate alt angajator

Buna ziua.
Sunt in concediu de crestere copil pentru perioada de 2 ani. In aceasta perioada angajatorul se va retrage de pe piata din Romania urmând ca angajatii sa fie preluați de către o altă societate care va prelua si clienții actualei societăți (este vorba de un furnizor si distribuitor de gaze naturale si energie electrica).
Intrebarea mea este urmatoarea:
Noul angajator are obligația să mă primească inapoi la finalizarea concediului de crestere copil? Sau fiind vorba de o altă societate nu are aceasta obligatie.
Multumesc
Cum vor fi preluati angajatii ?