Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Radiere punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Radiere punct de lucru

Vreau sa radiez un punct de lucru, practic stiu cum se face dar, am o mica problema.

Societatea care mi-a inchiriat spatiul s-a transformat intre-timp din SRL in SA.
Cum trebuie formulat actul aditional in cazul asta?
Nu sunt sigur ca inteleg la care act aditional va referiti: adition alul la contract de inchiriere, sau aditionalul la actul constitutiv al societatii dvs.?

La radiere, mie nici nu mi s-a cerut la Reg. Com aditional la statut (punctele de lucru nu sunt declarat in statut, se tot modifica, se inchid si se deschid destul de des), si nici motivul pentru care vreau sa radiez punctul de lucru (am avut doar hot. aga, in care am spus ca inchid punctul de lucru)
Scuze, era vorba de actul aditional la contractul de inchiriere prin care termenul inceteaza de la o anumita data.
Schimbarea formei de organizarea a societatii care v-a inchiriat o puteti mentiona in actul aditional, in partea introductiva, in forma:
SC X SA, (fosta SC X SRL, cu datele de identificare CUI, J/, sediu, reorganizata in SA la data ...), cu datele de identificare ..., in calitate de locator/proprietar etc.
Nu cred ca la Reg. Com. (daca va vor cere dovada incetarii inchirierii), se va analiza prea atent acest act.
Importanta este vointa societatii dvs. de a radia punctul de lucru, nu neapara motivul pentru care faceti asta (teoretic este posibil si sa pastrati spatiul in chirie, fara sa desfasurati activitate, iar asta nu da dreptul Reg. Com sa va refuze radierea punctului de lucru). La deschidere punct de lucru este importanta dovada detienrii saptiului, la radiere, mai putin.

Succes.
Multumesc frumos pentru raspuns.