Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dacă nu avem Cărțile de Imobil actualizate, este o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dacă nu avem Cărțile de Imobil actualizate, este o încălcare a atribuțiilor președintelui, conform Legii nr. 196/2018, art. 57, pentru aceasta dându-se amenzi de 2.500-5.000 de lei ?

Știind că și actualizarea Cărții de Imobil și a Cărții Tehnice sunt atribuții ale președintelui și ale membrilor Comitetului Executiv al Asociației de Proprietari (conform art. 55 și 57), considerăm că șefii oricărei Asociații și-au încălcat atribuțiile și astfel, art. 102, alineatul 1, litera e, impune amendarea lor cu 2.500-5.000 lei, deoarece încălcarea atribuțiilor de către șefii Asociației este contravenție și infracțiune:
Art. 102. - (1) Următoarele fapte constituie contravenții, dacă nu au fost săvârșite în astfel de condiții încât să constituie, potrivit legii penale, infracțiuni:
a) ne-convocarea Adunării Generale conform prevederilor prezentului act normativ;
e) nerespectarea Statutului, a Acordului de Asociere, precum și neîndeplinirea sau depășirea atribuțiilor de către președinte, membrii Comitetului Executiv, cenzor sau de către administrator;
k) ne-încheierea de către administrator a asigurării pentru răspunderea civilă profesională a administratorului;
l) utilizarea cu altă destinație a Fondului de Rulment sau a Fondului de Reparații, altfel decât este prevăzut la art. 71 și 72;
m) utilizarea și gestionarea veniturilor Asociației de Proprietari, altfel decât este prevăzut la art. 20, 70 și 74;
q) desfășurarea de către persoane fizice sau juridice a activității de administrare a Condominiilor fără îndeplinirea condițiilor prevăzute la art. 64;
r) nerespectarea prevederilor art. 55 alin. (1) lit. s) (...)
(2) Contravențiile prevăzute la alin. (1) se sancționează după cum urmează:
a) faptele prevăzute la alin. (1) lit. d), f) şi k), cu amendă de la 500 lei la 3.000 lei;
b) faptele prevăzute la alin. (1) lit. a), b), c), r) şi s), cu amendă de la 200 lei la 1.000 lei;
c) faptele prevăzute la alin. (1) lit. e) şi j), cu amendă de la 2.500 lei la 5.000 lei;
d) faptele prevăzute la alin. (1) lit. g), h), i), m), p) şi q), cu amendă de la 5.000 lei la 10.000 lei;
e) faptele prevăzute la alin. (1) lit. l), n), şi o), cu amendă de la 4.000 lei la 9.000 lei.
(3) Sancțiunile pentru contravențiile prevăzute la alin. (1) se aplică persoanelor fizice sau juridice vinovate.
(4) Constatarea contravențiilor prevăzute la alin. (1), făcută la sesizarea oricărei persoane interesate sau din oficiu, precum și aplicarea sancțiunilor corespunzătoare se fac după cum urmează:
b) de către primari sau de împuterniciții acestora sau de către Poliția Locală în cazul faptelor prevăzute la alin. (1) lit. a-e, i-m şi o-s (...).

CITEZ DIN ART. 57:
Președintele Asociației de Proprietari are următoarele atribuții:
c) supraveghează şi urmăreşte corecta punere în aplicare a hotărârilor Adunării Generale, respectarea prevederilor Statutului şi Acordului de Asociere, precum şi aplicarea deciziilor Comitetului Executiv;
d) aduce la cunoştinţă proprietarilor prevederile Statutului şi Regulamentului Condominiului;
e) răspunde în scris la sesizările şi contestaţiile scrise ale proprietarilor din Condominiu în termen de maximum 10 zile de la primirea acestora;
g) prezintă, spre verificare la solicitarea organelor abilitate, toate documentele Asociaţiei, oferind toate informaţiile solicitate;
k) întocmeşte Tabelul Nominal Convocator şi afişul pentru Avizier pentru Adunările Generale şi asigură semnarea acestuia de către toți proprietarii;
n) afişează la Avizier hotărârile Adunării Generale şi ale şedinţelor Comitetului Executiv în termen de maxim 7 zile de la data la care au avut loc acestea;
o) în cazul modificării cadrului legislativ privind Asociaţiile de Proprietari, preşedintele convoacă Adunarea Generală a Asociaţiei de Proprietari pentru modificarea conformă a Statutului Asociaţiei;
r) afişează la Avizier lista contractelor Asociaţiei de Proprietari cu furnizorii de Utilităţi Publice, cu administratorul şi cu personalul angajat sau contractual al Asociaţiei;
s) afişează la Avizier lista şi datele de contact ale instituţiilor cu atribuţii de inspecţie şi control la care pot fi sesizate eventualele nereguli legate de activitatea organelor de conducere ale Asociaţiei de Proprietari, ale administratorului, respectiv ale membrilor Asociaţiei.
flory_mr, utilizator
În Asociația noastră în care există 458 de proprietari (ne-actualizați în Registrul Public de la Judecătorie și de la Biroul de Cadastru din ... 1997 !), avem extrem de mulți locatari ne-declarați și astfel se compromite calculul real de pe listele de plată lunare, pe număr de persoane.
Cum putem reuși să-i forțăm să actualizeze aceste Cărți de Imobil (e obligația președintelui, inclusiv pentru actualizarea Cărții Tehnice a Imobilului, conform art. 57), pentru că numai în blocul meu cu 54 de imobile se zvonește că ar fi minim 15 persoane care locuiesc acolo aproape zilnic, dar care nu sunt declarate în Cartea de Imobil, ne-actualizată din ... 1998 ?
Credem că vom cere amendarea președintelui conform Legii nr. 196/2018, art. 102, alin. 1, litera e), deoarece refuză orice-i cerem, încălcându-și atribuțiile legale pentru care e remunerat !
flory_mr, utilizator
1 care art stipuleaza obligativitatea?
Cel cu cartea de imobil tre sa aiba autorizare de la politie