Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Prescriere amenda
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Prescriere amenda

Buna ziua,am primit de la Primarie o decizie de impunere pentru o amenda de circulatie din urma cu 4 ani.
Intrebarea este daca aceste amenzi se pot prescrie sau nu?
Va multumesc
da, se prescrie in 5 ani incepand de la 1 ianuarie al anului urmator celui in care s-a aplicat amenda.
Multumesc frumos...
cu placere! :)
Multumesc mult,imi puteti spune in baza carei legi se face prescrierea?
* cu mentiunea ca ianuarie e iulie. scuze pentru neatentie!

Codul de procedura fiscala - ART. 110 Obiectul, termenul și momentul de la care începe să curgă termenul de prescripție a dreptului de stabilire a creanțelor fiscale

(1) Dreptul organului fiscal de a stabili creanțe fiscale se prescrie în termen de 5 ani, cu excepția cazului în care legea dispune altfel.

(2) Termenul de prescripție a dreptului prevăzut la alin. (1) începe să curgă de la data de 1 iulie a anului următor celui pentru care se datorează obligația fiscală, dacă legea nu dispune altfel.

(3) Dreptul de a stabili creanțe fiscale se prescrie în termen de 10 ani în cazul în care acestea rezultă din săvârșirea unei fapte prevăzute de legea penală.

(4) Termenul prevăzut la alin. (3) curge de la data săvârșirii faptei ce constituie infracțiune sancționată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă.