avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Prescriere amenda
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Prescriere amenda

Buna ziua,am primit de la Primarie o decizie de impunere pentru o amenda de circulatie din urma cu 4 ani.
Intrebarea este daca aceste amenzi se pot prescrie sau nu?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Nastase Alexandru 763 , utilizator 12:15, 11 Decembrie 2022
Inca o data multumesc...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
inca o data, cu placere! :)
Bună ziua
Am primit o adresa de la ANAF ,ca as avea o datorie de 182000 lei și mi se cere sa o recunosc în termen de 5 zile....
Am avut o firma prin anul 2000 care nu a mai funcționat din 2005 aproximativ și care a avut datorii la stat ...impozite ,TVA...etc
Au trecut aproximativ 20 de ani și nu știu de ce mi-au venit aceste sume pe persoana fizica....Am avut un SRL ...iar eu am fost administrator...Nu ar fitrebuit sa se prescrie aceasta suma....?
Va rog sa ma sfătuiți ce sa fac...!!!
Eu am sa le scriu ca nu recunosc aceste sume...!!!
Mulțumesc anticipat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neplata impozitului se prescrie in 5-6 ani ? pertud pertud Daca nu platesc un impozit desi sunt somat sa fac, iar fiscul nu isi poate recupera banii , pt. ca lucrez in alta tara ce se intampla ? dupa 5-6 ani se ... (vezi toată discuția)
Control anaf marinescu112233 marinescu112233 Buna ziua,care ste perioada in care se prescrie obligatiile de plata ale unei societati comerciale (vezi toată discuția)