Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minor relatie concubjnaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minor relatie concubjnaj

Buna seara,
Va rog sa imi spuneti cum ar trebui să procedez in cazul in care fetita mea este născută intr.o relatie de concubinaj, recunoscută de tata , iar în prezent noi nu mai dorim să locuim impreuna. Tatăl doreste sa meargă în instanță pt program vizită, custodie, etc. Ce variante mai avem fara sa ne complicam? Mentionez ca minora are 4 ani și jumătate.
Multumesc!
Dacă vă înțelegeți sub toate aspectele, mergeți la notar!
Eu nu cred ca e de competenta notarului, daca vreti sa aveti scris, chiar daca va intelegeti, va trebui sa va adresati instantei, nu e nimic complicat.
art 505
2) Daca parintii copilului din afara casatoriei nu convietuiesc, modul de exercitare a autoritatii parintesti se stabileste de catre instanta de tutela, fiind aplicabile prin asemanare dispozitiile privitoare la divort.
Ba da, chiar am avut eu o clientă care a fost la notar însă a găsit cu greu un notar care s-o ajute (n-au modele probabil).
Desigur, dacă nu găsiți un notar să vă ajute, adresați-vă instanței!
Ce a facut clienta dvs la notar mai exact ? asupra caror aspecte s-a inteles cu tatal ?