Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Restituire taxă auto, dobândă mică
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Restituire taxă auto, dobândă mică

Primit azi la Reghin taxă aferentă timbrului de mediu plătită pentru 4 maşini între 15.03.2013 şi Martie 2015,primită în același timp. Cereri depuse între Ian.-Apr. 2018.Taxă plătită 9500.Azi primit 10179.Mi se pare dobânda prea puțină,nu ştiu ce algoritm au folosit sau dacă mai am de primit dobândă.
Dacă până la sfâșitul lunii nu mai primiți nicio diferență cereți detalii la ANAF. Ministrul a zis la un moment dat că se vor restitui cu tot cu dobânzi, dar în comunicatul Trezoreriei scrie altceva:

“După efectuarea restituirii sumelor reprezentând taxa speciala pentru autoturisme și autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule, taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule și timbrul de mediu pentru autovehicule, potrivit pct. 3 subpct. 3.1 – 3.17, organul fiscal central competent calculează dobânda cuvenita contribuabilului, în cel mult 15 zile de la data restituirii, dar nu mai târziu de termenul stabilit prin ordonanța de urgenta pentru restituirea taxelor/timbrului”.

Pentru taxe plătite când ați zis și la acea sumă da, dobânda pare, într-adevăr, prea mică.