Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Avansare in functie cu perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Avansare in functie cu perioada de proba

Buna ziua am avansat in functie aceasta schimbare urmand sa se produca cu data de 1 iulie 2019 avand o perioada de proba de 3 luni. Intre timp am aflat ca sunt insarcinata. Intrebarea mea este o sa mai fie in vigoare contractul de munca cu marirea de salar aferenta dupa ce eu anunt sarcina? Au voie sa renunte la noul contract si marire si sa raman pe vechea functie? Multumesc
Perioada de proba nu inseamna ca aveti o durata determinata a raportului de munca .... Potrivit Codului Muncii , salariatul poate fi supus la o noua perioada de proba in situatia in care acesta debuteaza la acelasi angajator intr-o noua functie.

Atentie :
Codul Muncii
Art.31
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
.....