avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Condamnare sub supraveghere: cum respect obligațiile ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Condamnare sub supraveghere: cum respect obligațiile dacă eu lucrez în străinătate?

Buna ziua!
Ma confrunt cu următoarea problema si am mare nevoie de un sfat.
Am fost condamnat penal la pdeapsa de 6 luni sub supraveghere pentru conducere sub influența alcoolului,
Problema mea este faptul că, în sentinta, stabileste instanta o serie de obligații in sarcina mea, precum și munca in folosul comunității. Eu lucrez in Spania. Cum pot face sa ma supun acestor obligatii, în situația în care eu trebuie neapărat să revin la munca?
Va multumesc pentru sfaturi!
Ultima modificare: Joi, 6 Iunie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Dinulorenzo2425 , utilizator 20:26, 2 Aprilie 2024
3 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu aveti de ales, daca nu respectati măsurile de supraveghere sau nu executati obligaţiile impuse ori stabilite de lege, instanţa revocă suspendarea şi dispune executarea pedepsei.
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Discutatia cu consilierul dvs. de probatiune si veti stabili impreuna un program pe care sa il puteti respecta. Ii prezentati contractul de munca din Spania si nu va fi nici o problema. Conteaza sa fiti de buna credinta.
Ba da ! Se poate ! Cereri consilierului sa va transfere dosarul in tara de rezidenta daca este din UE. Se poate , insa in general ei nu ofera aceasta posibilitate , nu stiu de ce .. insa exista lege (nu stiu care )si sunt obligati.
davidela1977 a scris:

Buna ziua!
Ma confrunt cu următoarea problema si am mare nevoie de un sfat.
Am fost condamnat penal la pdeapsa de 6 luni sub supraveghere pentru conducere sub influența alcoolului,
Problema mea este faptul că, în sentinta, stabileste instanta o serie de obligații in sarcina mea, precum și munca in folosul comunității. Eu lucrez in Spania. Cum pot face sa ma supun acestor obligatii, în situația în care eu trebuie neapărat să revin la munca?
Va multumesc pentru sfaturi!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara. am nevoie de raspuns. multumesc Constantin Alex Constantin Alex Buna seara oameni buni Am si eu mai multe intrebari. Am fost condamnat la 3 luni inchisoare cu suspendare pentru posesie marihuana, o cantitate foarte mica, ... (vezi toată discuția)
Condus sub influenta alcoolului Trandafir213 Trandafir213 Buna seara,ier data de 14.12.2019 varul meu a avut un accident pe o strada din comuna,s.a ciocnit cu un căruțaș,accidentul a avut loc din cauza persoanei ce ... (vezi toată discuția)