Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare in scopuri TVA firma nou infiintata
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare in scopuri TVA firma nou infiintata

Buna ziua,
Firma nou infiintata, aprilie 2019 cu obiect principal de activitate,, Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin internet'', care va importa extracomunitar, din afara Uniunii Europene doreste sa se inregistreze in scopuri TVA, pentru a-si putea deduce tva-ul.
Care sunt pasii de urmat? Ce formulare/declaratii trebuie depuse.
Mentionez ca societatea:
- nu detine mijloace electronice de transmitere la distanta,
- nu are cifra de afaceri, fiind recent infiintata
- activitatea economica declarata la terti, deocamdata.

Multumesc anticipat,
Buna ziua,

Depuneti Declaratie de inregistrare in scopuri de Tva, descarcati de pe Anaf, semnati formularul electronic, depus doar online. Este necesar sa aveti contabil salariat/ firma conta cu contract prestari servicii, plus alte conditii. Asociatii semneaza o declaratie pe care o scanati si o atasati la pdf ul declaratiei formular. Trimiteti online, listati recipisa. Ulterior, mergeti la Anaf si ridicati cif ul. Daca sunt probleme in istoricul asociatilor, teoretic se revoca acel cod de tva dupa 15 zile. Practic se acorda in avans codul de tva.
Buna ziua,
Va multumesc pt raspuns, din pacate nu detin semnatura electronica pentru societatea nou infiintata. Se poate de depus aceasta declaratie si la birourile teritoriale ANAF?
Nata88, utilizator
Buna ziua,

Se depune exclusiv online. E necesar sa rezolvati acest aspect cu semnatura electronica intrucat veti avea si declaratii de depus ulterior. Plus ca trebuie sa aveti salariat contabil sau contract firma conta, ptr ca in declaratia asta treceti cnp contabil sau numar contract prestari servicii.