Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... executare sentinta penala- daune morale pt vatamare ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

executare sentinta penala- daune morale pt vatamare corporala din culpa

Am fost inculpata intr-un proces penal pentru vatamare corporala din culpa in urma unui accident rutiei petrecut in urma cu 3 ani- in anul 2006 ; in luna octombrie 2009, s-a pronuntat sentinta definitiva si executabila: daune materiale si morale totalizand aproape 170,000 lei noi; pentru toata aceasta suma, conform sentintei, societatea de asigurare, unde am avut RCA-ul, constituita parte civila in proces, raspunde in contradictoriu, conform legii 136/1995. intrebarea mea este : cum se va face executarea? eu deja am primit somatiile de plata de la doua spitale unde victima a fost internata, spitale care s-au constituit si ele parti civile in acest proces; trebuie sa platesc eu daunele materiale si morale, pentru ca apoi sa recuperez de la societatea de asigurare? nu inteleg cum se procedeaza; mentionez ca eu nu dispun de aceste sume; mai mult decat atat, sunt somera de doua luni de zile; sunt casatorita cu 2 copii si detin o casa impreuna cu sotul meu, casa achizitionata prin credit ipotecar, pentru care platim rate;
Ca de obicei...dupa ce omul se vede "cu raspunsul in mana" subiectul nu mai este de actualitate:))
Va multumesc mult pentru raspunsuri, imi sunt de mare ajutor; La somatiile primite de la spitale sunt atasate sentintele + adresa de la biroul de executari al judecatoriei care a pronuntat sedinta; in aceasta adresa, spitalele sunt rugate sa ia masurile necesare legale ce se impun fata de latura civila a cauzei;
citez acum din dispozitiv: (are 2 pagini) fac selectie:

in temeiul art 184 alin 2 si 4 Cod penal cu aplicarea art 74 alin 1 a, c, Cod Penal, art 74 alin 2 Cod Penal , art 75 alin 2 cod penal, art 80 Cod Penal condamna pe inculpata X fara antecedente penale la pedeapsa inchisorii de 3 luni cu suspendare pentru savarsirea infractiunii de vatamare corporala din culpa;

alt fragment:

In temeiul art 346 alin 1 cod procedura penala si art 14 cod procedura penala raportate la art 998 si urm. Cod Civil, admite in parte actiunea civila formulata de partea civila Y impotriva inculpatei X (adica eu) si in contradictoriu cu ASIGURATORUL SC "Z"

Obliga inculpata sa plateasca acestei parti civile suma de "xxxxxxx" lei reprezentand daune morale si suma de "yyyyyy" reprezentand daune materiale, asiguratorul raspunzand in conditiile L nr 136/1995 modificata;

urmeaza inca 3 fragmente similare, cu daune morale pt fiecare membru al familiei

apoi aceleasi paragrafe cu spitalele , asiguratorul apare cu acceasi formulare ca mai sus

urmeaza apoi cheltuielile de judecata ale victomei, asiguratorul raspunde iarasi in contradictoriu

apoi cheltuielile judiciare pe care eu tb sa le platesc catre stat, la trezorerie;

Asadar, ce trebuie sa fac eu acum? de ce am primit eu somatiile si nu au fost trimise la asigurare? de vreme ce spitalele au primit sentinta precum si rugamintea de a actiona pentru luarea masurilor necesare in vederea executarii;

precizez ca societatea de asigurare a facut atat apel cat si recurs impotriva mea si a victimei, ambele actiuni fiind respinse; sentinta de la judecatoria unde s-a judecat fondul a ramas finala;

Multumesc inca o data pentru sprijin.
Sincer nu ma duce capul ce a vrut sa spuna instanta prin "in contradictoriu". Ar fi mai degraba un "in solidar" dar ma rog ...
Cel mai indicat ar fi sa faceti catre instanta o cerere de lamurire a dispozitivului hotararii judecatoresti. Aceasta cerere poate fi efectuata inainte de incepereqa executarii silite sau in timpul.
Din modul in care este redactat acest paragraf "... asiguratorul raspunzand in conditiile legii 136/1995 modificata ..." as spune ca instanta a urmarit sa il oblige pe asigurator in limitele prevazute de lege, iar acolo unde acesta nu raspunde sa fiti obligata dvs.
Insa mai bine faceti cererea de lamurire deoarece speculatiile sunt de prisos.
vezi ca pe polita RCA (de obicei pe verso) sunt trecute limitele de despagubire in cazul vatamarilor corporale.
in 2006 din cate tin minte 150.000 lei era limita la majoritatea asiguratorilor
in mod normal ei ar trebui sa plateasca suma acoperita si dumneavoastra restul
Probabil in actiune,asiguratorul s-a indreptat impotriva dvs. pentru sumele ce exced raspunderea sa.Din acest motiv se considera ca ati fost in contradictoriu cu acesta, urmare probabila a unei cereri reconventionale.