Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua! Eu am 2 locuri de munca. As putea intra in concediu de crestere copil doar de la unul din ele? Bineinteles fara sa primesc indemnizatie, doar salariu de la angajatorul la care merg la serviciu.
Multumesc!
Buna ziua, inteleg din cele spuse, ca pot avea un CIM la un alt angajator, în timpul CCC-ului si pot primi si indemnizația in continuare daca nu depășesc 6250lei net pe an calendaristic? De asemenea va rog sa imi spuneti daca in momemtul cand voi reveni la angajatorul principal mai am dreptul la stimulent de insertie? Multumesc frumos!
In speta, ati inteles corect

LoredanaM18 a scris:

Buna ziua, inteleg din cele spuse, ca pot avea un CIM la un alt angajator, în timpul CCC-ului si pot primi si indemnizația in continuare daca nu depășesc 6250lei net pe an calendaristic? ......

Va mai deranjez cu nelamurirea: an calendaristic = până la 31 dec 2019, iar din 1 ian 2o20 o ia de la 0 (zero) ? Sau se calculează oct 2019- oct 2020. Multumesc !
Se calculează proporțional pana la 31.12, iar de la 01.01 se reia calculul.
Permiteți-mi încă o intrebare, indemnizația se va suspenda din ziua in care s-a depășit plafonul/ an calendaristic? Multumesc din nou!