Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita salar
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita salar

Buna ziua,
S-au primit la firma o poprire pe salariu lunar unui angajat, însă s-au observat că dosarul executor este din 2016, iar sentința care sta la baza acestuia din 2015.
Atâta timp cât există dosar de executare silită mai funcționează ceva prescripție sau nu? Practic, firma va face reținerile din salariu indiferent de vechimea debitului, in acest caz?
Trebuia să facă contestație debitorul.
Acum nu mai are ce sa faca daca a iesit din termen.
Trebuia mers urgent cu actele la avocat.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Chiar daca ar fi prescris, nu puteti dvs. in calitate de tert poprit sa interveniti. Debitorul trebuie sa depuna contestatie in termen de 15 zile.