Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... PROBLEME CU JURISTUL
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

PROBLEME CU JURISTUL

Am probleme cu juristul!
In urma unui contract de mandat, pentru recuperare a debitului de la un client, juristul a emis doua cereri si atat.Nu sa tinut de executor pentru indeplinirea cereri si totul se lungeste.Executorul imi spune sa astept, ca mai vorbim si cam atat.
Am scris o adresa catre jurist, si va rog spuneti-mi daca e ok.

Către
Dl. JURIST, CNP XXXXXXXXXXXXX,
Str. x, nr.x sc.x,

S.C. Y S.R.L., cu în Bacău, str. x, Nr.x, sc.x, ap.x, jud.x, înregistrată la Registrul Comerţului sub nr. Jxx/xxxx/xxxx şi CUI ROxxxxxx, reprezentată prin xxxxx, în calitate de unic asociat şi administrator, vă comunicăm urmatoarele:
Între S.C. Y S.R.L., cu datele de identificare menţionate mai sus, şi dumneavoastră dl. jurist, având CNP xxxxxxxxxxxx, domiciliat în xxxx, str. xxx x, nr. x, sc. x ap. x, jud.xxxxxx, legitimat cu C.I. seria XC nr.123456, a fost încheiat un CONTRACT DE MANDAT sub nr. de autentificare 000 din 14 Mai 2009, înregistrat la Biroul Notarial Public xxx xxx , având ca obiect urmatoarele:
“II. Obiectul contractului
Art.1.- Obiectul contractului il constitue reprezentarea mandantei de catre mandatar, in vederea recuperarii creantei in cuantum de 17.384,30 RON de la debitoarea S.C. A S.R.L. Jxx/xxxx/xxxx, CUI ROxxxxxxx, cu sediul in localitatea x,str x nr.x, jud.x
Pentru aducerea la indeplinire mandatarul va incerca solutionarea litigiului prin conciliere directa cu debitoarea urmand in acest sens toata procedura prevazuta de lege, va redacta si introduce actiuni in justitie, avand prin acest mandat de reprezentare in judecata in conditiile art.67 al.2 Cod de procedura civila, mandatul fiind dat pentru toate actele judecatii, astfel incat, pentru aducerea lui la indeplinire, mandatarul meu ma va reprezenta in process, va propune probele necesare cauzei si interesului legal ce imi reprezinta, va indeplini si primi actele de procedura, va reprezenta societatea dupa caz la locul efectuarii cercetarilor locale, expertizelor ori altor procedure in fata instantei dar ordonate de acesta, va exercita toate caile de atac in sustinerea interesului cauzei potrivit calitatii procesuale ce o are societatea, va legalize copii ( cu mentiunea “ramasa irevocabila”) dupa sentinta susmentionata, se va prezenta la biroul executorului judecatoresc competent, va depune toate documentele cerute, va indeplini toate formalitatile cerute, va face declaratiile necesare, va putea face contestatie la executare urmand toata procedura in acest sens, va putea formula intampinare daca este cazul, va exercita orice cai de atac, prevazute de lege, va reprezenta interesele societatii in fata oricaror personae fizice, juridice sau instante de judecata, va primi sumele de bani ce se cuvin si le va remite societatii, semnand in numele meu si pentru mine oriunde va fi necesar semnatura sa fiindu-mi opozabila.
De asemenea mandatarul va putea formula inclusive cerere de deschidere a procedurii de insolventa, urmand in acest sens toata procedura necesara.”

În respectivul contract sunt prevăzute obligaţii de ambele părţi, obligaţii de care S.C. Y S.R.L. s-a achitat întocmai, mai ales de cele ce fac referire la remuneraţia dvs, de 10% din valoarea creanţei, respectiv 1.738,43 RON, în felul următor : 800,00 RON, respectiv 4,6%, în momentul încheierii respectivului contract, prin Dispoziţia de plată nr.11/14 Mai 2009, si 937,72 RON, respectiv 5,4%, în data de 23.07.2009 prin livrarea de produse (aflate în portofoliul nostru de produse) însoţite de factura fiscală nr.1190, în urma solicitării şi ameninţării dvs. cu executare silită, prin adresa intitulată SOLICITARE, din data de 20.07.2009, emisă pe adresa de e-mail a societăţii noastre ( e@yahoo.com) de la adresa de e-mail a dvs ( n@yahoo.com ), mesaj redat mai jos:

„Va rog sa imi comunicati un raspuns la e-mailul transmis anterior.
Pentru plata diferentei de onorariu, daca nu exista o discutie amiabila, pot apela un executor judecatoresc.
Contractul pe care l-am incheiat are incheiere de autentificare, ceea ce inseamna ca pot demara executarea silita fara alte proceduri prealabile.
In cazul aplicarii unei popriri pe conturi, acestea vor ramane blocate in jur de 15 zile, la toate bancile, puteti incasa dar nu puteti face plati.
In acelasi sens dispozitiile
Art. 15. Prezentul contract constituie titlu executoriu potrivit art.66 din Legea nr.36/1995, pentru plata remuneraţiei mandatarului.”

Conform cap. V.Obligaţiile părţilor, la Art.7 Obligaţiile mandatarului sunt stipulate următoarele obligaţii:
“7.1. să ducă la indeplinire mandatul; în caz de neexecutare sau executare necorespunzătoare va fi răspunzător de culpă sau dol (intenţie);
7.2. să informeze mandata de modul în care duce la îndeplinire mandatul;”

Întrucât, dvs., nu v-aţi ocupat de obligaţiile contractuale în îndeplinirea respectivului contract de mandat, cu excepţia redactării a CERERE INVESTIRE FILA CEC si CERERE DE EXECUTARE către BEJ executor din XXXX,

VÃ SOLICITÃM

1. Să ne comunicaţi stadiul în care se află executarea silită, în urma cereri depuse la BEJ executor, din localitatea XXXX, în data de 17 Septembrie 2009;
2. Prezentarea poziţiei dumneavoastră cu privire la cele menţionate în prezenta adresă;

Totodata va transmitem ca de la adresa de e-mail a societatii, e@yahoo.com, a fost emisa catre Birou Executor Judecatoresc executor, reprezentat prin dl.executor, respectiv bej_executor@yahoo.com , o solicitare sub nr. 00/24.11.2009, directionata si catre adresa dvs de e-mail, n@yahoo.com, prin care solicitam urmatoarele:

1. Să ne comunicaţi numărul dosarului de executare asupra debitoarei S.C. A S.R.L.;
2. Să ne comunicaţi demersurile pe care le-aţi efectuat cu privire la aflarea şi blocarea conturilor deţinute de debitoarea S.C. A S.R.L., tot odată şi răspunsurile pe care le-aţi primit de la băncile către care aţi efectuat notificare;
3. Să ne comunicaţi dacă aţi întreprins blocarea înstrăinării a celor două autoutilitare cu care debitoarea S.C. A. S.R.L. a mărit capitalul social prin aport în natură, lucru adus la cunoştinţa dumneavoastră de către noi prin extrasele de la Registrul Comerţului din data de 07.09.2009, care certifică cele menţionate prin documentele de expertiză asupra celor două autoutilitare;
4. Să ne eliberaţi copii xerox a documentelor emise de către dumneavoastra către instituţiile bancare, administraţiei locale şi altor instituţii care pot elibera informaţii cu privire la bunurile deţinute de către debitoare;

Pentru o colaborare pe cale amiabilă, care să ducă la indeplinirea respectivului contract de mandat si a obligatiilor contractuale, pe care le-ati acceptat prin semnarea contractului şi aţi fost remunerat, fără a apela la instanţele judecătoreşti, aşteptăm răspunsul dumneavoastră în cel mai scurt timp posibil în format electronic la adresa de e-mail e@yahoo.com , sau sub forma unei scrisori recomandate emisă pe adresa societaţii!!

Cu stimă
administrator
Adresa e OK!
Ce sanse sunt sa imi recuperez bani de la acest jurist ( impostor)?