Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Evaluare imobil tardiv
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Evaluare imobil tardiv

Pot să fac raportul de evaluare acum 11 06 2019 sa mi recalculeze impozitul la un apartament care e pe firma?
Din pacate nu, raportul trebuia depus pana la 31.03.2019.

Cod Fiscal:
ART. 460 - Calculul impozitului/taxei pe clădirile deținute de persoanele juridice

(6) Valoarea impozabilă a clădirii se actualizează o dată la 3 ani pe baza unui raport de evaluare a clădirii întocmit de un evaluator autorizat în conformitate cu standardele de evaluare a bunurilor aflate în vigoare la data evaluării, depus la organul fiscal local până la primul termen de plată din anul de referință.