Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Sponsorizare
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Sponsorizare

O fundatie nonprofit din Româania, poate sponsoriza o entitate similara din Uniunea Europeana?
george-neagu, moderator
Ar trebui sa faceti un minim efort de informare, altminteri nu puteti intelege ce vi se spune, Prin definitie mecenatul poate fi in beneficiul doar a unei persoane fizice, nu doar ca nu e necesar, dar nici nu poate fi acordat unei persoane juridice, Daca faceti o donatie implicit incheiati un contract de donatie, cred ca nici asta nu intelegeti, ce anume inseamna incheierea unui contract, De fapt va referiti la intocmirea sau nu a unei forme scrise a contractului. Daca donati ca PFA da, aveti nevoie si de o forma scrisa a contractului, nu e suficient ordinul de plata sau dispozitia de plata. Daca ii donati ca simplu cetatean nu e nevoie neaparat de un document care sa consemneze drepturile si obligatiile partilor, daca e o suma de cateva sute sau mii de lei.... scrieti in ordinul de plata ca reprezinta donatie pentru.... ( ce sa faca donatarul cu acei bani....) Totusi e recomandabil sa faceti contractul de donatie in forma scrisa. Juridic va fi incadrat da varietate a donatiei numita "dar manual" si intra in vigoare numai cand se vireaza / inmaneaza efectiv banii