Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diurne
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diurne

Buna ziua, va deranjez cu o intrebare. Dacă fac delegații de ex: de marți ora 7.00 până vineri ora 17.00 (se calculeaza la zi calendaristica sau 24 de ore de cand ai plecat?)pentru cate zile se Da diurnă si pentru delegațiile de o zi se acordă diurnă? Multumesc anticipat!
Numărul zilelor calendaristice în care persoana se află în delegare se calculează de la data și ora plecării până la data și ora înapoierii mijlocului de transport din și în localitatea unde își are locul permanent de muncă, considerându-se fiecare 24 de ore câte o zi de delegare.
Multumesc! Dar pentru delegațiile peste 8 ore dar până în 12 nu se Da nici diurnă, nici bon de masa?
Indemnizația de delegare se acordă numai dacă durata delegării este de cel puțin 12 ore.

Pe durata delegării, respectiv a detaşării, salariatul îşi păstrează funcţia şi toate celelalte drepturi prevăzute în contractul individual de muncă.