avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Abuz in serviciu politia romana
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Abuz in serviciu politia romana

Avem urmatoarea speta :

Un var de-al meu a dat muzica tare la ora tarzie din noapte.
A venit politia romana ,patrula mixta compusa din politisti locali si politia romana.
In momentul in care varul meu a deschis poarta(locuinta este la curte) agentii de politie l-au imobilizat si incatusat fara a mai motiva care este scopul vizitei .
Precizez ca la aceasta adresa locuiesc mai multe familii si nu s-a stabilit care familie a dat muzica tare.
Incatusat fiind in duba politiei varul meu a fost lovit pana la desfigurare de catre agentii de politie.
Ajunsi la sediul/postu de politie varului meu i s-a mai aplicat o corectie cu lovituri de bocanc in zona ficatului, politistii motivand ca violentele sunt ca rasplata pentru injuriile adresate de catre varul meu in timpul bataii agresorilor politisti.

In sfarsit varul meu a fost eliberat iar pe drumul catre locuinta a chemat salvarea care l-a luat cu targa si dus la spitalul de urg.Floreasca.

La spital s-au facut analize si investigatii iar rezultatele sunt : splina rupta , mutiple tumefieri la nivelul fetei si gatului si criza hepatica .

Urmeaza sa mearga la INML pt. emitere certificat medico-legal .


Ultima modificare: Duminică, 16 Iunie 2019
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sa formuleze plangere penala impotriva agresorilor.
Trebuia sa sune la 112 atunci cand era la sectie, dupa ce a fost agresat.
Din descrierea dvs, pare sa fie vorba de savarsirea infractiunii de purtare abuziva.
Ultima modificare: Duminică, 16 Iunie 2019
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Dureros este ca dupa toata aceasta ''tevatura'' politia trebuia sa aplice legea 61 si sa dea amenda varului meu pt. tulb. linistii publice sau sa face dosar de ultraj in cel mai rau caz.

Politia nu a mai sanctionat.

Prin urmare credem ca este o actiune arbitrara.
-adica a venit politia si la batut ca a dat muzica tare.

Nu mai identificați persoanele implicate în speță! Vă rog să citiți regulamentul, în special 2.17:
www.avocatnet.ro/forum/main/...
Ultima modificare: Duminică, 16 Iunie 2019
Manuela Rășină, administrator
Putem sa depunem la parchet plangerea penala daca nu avem inca certificatul de la med.legala ?
-nu cunoastem nici numele agresorilor politisti.

Multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, puteti, il depuneti ulterior la dosar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vreau sa aflu o persoana reclamanta ommatol ommatol Salut,... Astazi in jurul orei 10:30 am fost intampinat de catre un echipaj de politie prezentandu-mi situatia prin care eu impreuna cu niste prieteni am ... (vezi toată discuția)
Aș dori să imi spuneți daca poate fi vorba de un abuz din partea poliției ContSters436138 ContSters436138 Aflandu-ma la un chioșc stradal impreuna cu doi prieteni asteptand sa ne vina randul, o patrula a poliției locale a oprit și ne-a legitimat fara un motiv ... (vezi toată discuția)
Dosar de ultraj instrumentat incorect de rude ale polițistului ContSters461835 ContSters461835 Buna ziua am și eu o întrebare legată de un dosar penal pentru o infracțiune de ultraj prin amenințare , rămasă definitivă cu , condamnare . ... (vezi toată discuția)